CHP'li Kartal belediyesi halef, selef başkanlara imar rantı soruşturması

CHP'li Kartal belediyesi halef, selef başkanlara imar rantı soruşturması

CHP'li halef selef eski Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, şimdiki başkan Gökhan Yüksel, dönemin başkan yardımcıları, meclis üyeleri, imar komisyisyon başkanı üyeleri hakkında "imar rantı " rantı soruşturması başlatıldı.

29 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin İstanbul kartal belediye başkanı olarak seçimlere giren ve az bir farkla seçimleri kazanan, yine 2014 yılında tekrar seçilerek Kartal belediye başkanlığı görevinde bulunan Altınok  Öz, iki dönem belediye başkalığı görevinde bulunmuştu 31 Mart 2019 seçimlerinde partisi tarafından aday gösterilmemiş yerine şimdiki belediye başkanı Gökhan Yüksel aday gösterilmiş Yüksel, yeni belediye başkanı olmuştu. Altınok Öz'un iki dönemdeki görevi esnasında imar ile ilgili bir çok dosyada usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı,  büyük miktarlarda rant elde edildiğine dair şikayetler üzerine, eski belediye başkan'ı Altınok ÖZ, o dönemin başkan yardımcısı şimdiki belediye başkanı Gökhan Yüksel, dönemin başkan yardımcıları, meclis üyeleri, imar komisyisyon başkanı üyeleri hakkında "imar rantı " rantı soruşturması başlatıldı.

Gelen yoğun şikayetler üzerine içişleri bakanlığı Müfettişler harekete geçtiği, yapılan incelemeler sonucunda , CHP'li halef selef başkanlara dönemin başkan yardımcıları, meclis üyeleri, imar komisyisyon başkanı üyeleri hakkında soruşturma izni verildiği belirtildi.

gokhan-yuksel.jpg


Kartal Belediyesi’nde 2019 yılında imar dosyaları ile ilgili ön inceleme yapan müfettişlerin raporları tamamlandı. Önceki dönem Belediye Başkanı Altınok Öz ile iki dönem birlikte görev yaptığı Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, İmar Komisyonu Başkanı ve üyeleri hakkında, birçok dosyada yapılan imar değişikliğinin mevzuata aykırı olduğu Teftiş Kurulu’na raporladı.

altinok-oz.jpg

Rapor üzerine Mülkiye Teftiş Kurulu dosyada adı geçenler hakkında soruşturma için İçişleri Bakanlığından izin istedi. Bakanlığın izin vermesinin ardından Belediye Başkanı ve meclis üyelerine tebligatlar yapıldı. Milyarlık rant iddialarının yer aldığı soruşturma izni verilen isimler arasında o dönem Altınok Öz’ün yardımcısı olan şu anki belediye başkanı Gökhan Yüksel de bulunuyor.

Soruşturma dosyasındaki iddiaların bazıları şöyle:

DOSYA ÇOK KABARIK

* Yakacık’ta bir parselde, 594 metrekare yolun kapatılarak konut alanına alındığı, 4988 Metrekare ilave inşaat alanı getirilmesi. 

* Plan değişikliği ile 3 bin metrekarelik park alanının konut alanına alınması. 

* Yakacık’ta bazı parsellerde emsal değeri artışı yapılarak toplam inşaat alanının 6.723 metrekareden 9.592 metrekareye çıkarılması. 

* Soğanlık’ta yol alanı ve yeşil alanın konut alanına ayrılması. 

* Yakacık’ta plan değişikliği ile 594 metrekarelik yolun kapatılarak konut alanına alınması. 

* İmar plan değişikliği ile 400 metrekare kadastro imar yolunun konut alanı olarak düzenlenmesi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.