MHP lideri Bahçeli, Gence saldırısını kınadı

MHP lideri Bahçeli, Gence saldırısını kınadı

MHP Başkanı Devlet Bahçeli, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla, Ermenistan tarafından Azerbaycan'ın en büyük ikinci kentinde sivillere yönelik yapılan saldırıyı kınayarak 'Ermenistan zalimdir, canidir, döktüğü kanda boğulmalıdır." dedi.

Ermenistan ordusu tarafından Azerbaycan'ın en büyük ikinci kenti olan Gence'de, sivil halk hedef alınarak gerçekleştirilen saldırı tüm dünyada tepki uyandırırken Ermenistan'a bir eleştiri de Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi. Kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda bu saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Bahçeli, Ermenistan'ın bir kez daha zulüm saçan yüzünü göstermiş olduğunu ifade etti. 

Ermenistan'ın Azerbaycan karşısında sıkıştıkça sivil yerleşim alanlarını hedef aldığını vurgulayan Bahçeli, geçmişte yapılanların tekrarlandığını belirterek Ermenistan'ın döktüğü kanda boğulması temennisinde bulundu. Uluslararası topluma sivillere yönelik saldırılara duyarsız kalmaması çağrısında bulunan MHP Genel Başkanı, saldırılarda şehit olan Azerbaycanlılara rahmet, yaralılar ise şifa diledi. 

Azerbaycan ile Türkiye'nin iki devlet, tek millet olduğunu vurgulayan Bahçeli, paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi:

"Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın en büyük kentlerinden birisi olan Gence'ye alçakça saldırı düzenlemesi, sivil ve masum soydaşlarımızı hedef alması insanlık suçu, uluslararası hukukun açıkça ihlal ve inkarıdır. Ermenistan devleti bir kez daha zulüm saçan yüzünü göstermiştir.

Ayrıca Dağlık Karabağ’daki Fuzuli, Ağdam ve Terter yerleşim alanları da Ermenistan tarafından topçu ve roket atışlarıyla bombalanmıştır.

Ermeni çeteleri Azerbaycan karşısında sıkıştıkça, çatışma alanlarını sivil yerleşim yerlerine genişletmektedir. Katliamcı Ermeni zihniyeti geçmişte ne yapmışsa bugün de aynısını hunhar şekilde tekrarlamaktadır. Ermenistan zalimdir, canidir, döktüğü kanda boğulmalıdır.

"YILANIN BAŞININ MUTLAKA EZİLECEĞİNE İNANIYORUM"

Güney Kafkasya’da barış ve istikrarın yegane muhalifi Ermenistan’dır. Artık uluslararası toplum sivillere yönelik kanlı ve aşağılık saldırılara duyarsız kalmamalıdır. Bu vesileyle şehit olan soydaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı soydaşlarımıza da şifalar diyorum.

Unutulmasın ki, Dağlık Karabağ Türk’tür, Azerbaycan Türklüğün öz yurdu, vazgeçilmez hakkıdır. Bu hakkın, hak sahibiyle buluşması can pahasına da olsa sağlanmalıdır. Katil ve terör devleti olan Ermenistan’ı nefretle lanetliyorum. Yılanın başının mutlaka ezileceğine inanıyorum.

Bu gelişmeler karşısında, Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Cumhuriyeti’ne katılması şarttır, tarihi zorunluluktur, çok acil bir ihtiyaçtır, deyim yerindeyse hayat memat konusudur.

Söz konusu birleşme sonucunda tek ses, tek nefes, tek yürek halinde zalime ve düşmana karşı mücadele edilecektir. Böylelikle Azerbaycan’ın haklı, hukuki, meşru ve beka mücadelesi daha da güç ve derinlik kazanacaktır.

Ayrımız gayrımız yoktur, uzağımız yakınımız yoktur, iki devlet tek milletiz, aynı damarda akan kan, aynı tende atan canız. Biriz, beraberiz, Türkiye ile Azerbaycan’ız. Ve hep birlikte büyük Türk milletiyiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum