Siyasi Partilerin oy pusulasında yerleri belli oldu, Oy pusulasında yeri neresi, hangi parti kaçıncı sırada?

Siyasi Partilerin oy pusulasında yerleri belli oldu, Oy pusulasında yeri neresi, hangi parti kaçıncı sırada?

14 Mayıs seçimlerine az bir süre kala seçim takvimi işliyor, seçimlerde Partilerin oy pusulasında yerleri belli oldu, Oy pusulasında hangi parti kaçıncı sırada! İşte partilerin oy pusulasındaki yeri . Detaylar haberimizde.

14 Mayıs'taki seçimler için partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri YSK tarafından yapılan kurayla belli oldu.Türkiye'de adım adım seçim takvimi işlerken Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim sürecine ilişkin süreci yürütüyor. Bu çerçevede seçimlerde yer alacak partilerin oy pusulasındaki sıralaması için kura çekilişi yapılıyor.YSK Başkanı Ahmet Yener, kura öncesi yaptığı açıklamada 2 adet cam fanus bulunduğunu birinde siyasi partilerin isimlerinin yer aldığını diğerinde ise sıra numaralarının olduğunu kaydetti. Kura çekiminde önce partilerin isimlerini sonra ise partinin oy pusulasında yer alacağı sıra numarası çekileceğini ifade etti. Açıklamasının sonunda ise seçimlerin Türk milletine ve siyasi partilere hayırlı olmasını diledi.

Oy Pusulaları Basımı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılacak Oy pusulaların basımına 12 Nisan'da başlanacak. Milletvekili seçimleri için ise 19 Nisan'da gerçekleşecek.

Oy pusulasında hangi parti kaçıncı sırada yer aldı?

İşte Kura çekimi sonuçları: Bağımsız Türkiye Partisi - 20. sıra Anavatan Partisi - 12. sıra Türkiye Değişim Partisi - 2. sıra Vatan Partisi - 16. sıra Milli Yol Partisi - 15. sıra Halkın Kurtuluş Partisi - 14. sıra ATA İttifakı - 19. sıra Hak ve Özgürlükler Partisi - 4. sıra Sosyalist Güç Birliği İttifakı - 5. sıra Cumhur İttifakı - 8. sıra Güç Birliği Partisi - 17. sıra Millet İttifakı - 18. sıra Emek ve Özgürlük İttifakı - 9. sıra Yeni Türkiye Partisi - 1. sıra Genç Parti - 6. sıra Yenilik Partisi - 13. sıra Büyük Türkiye Partisi - 10. sıra Millet Partisi - 3. sıra Adalet Birlik Partisi - 11. sıra Memleket Partisi - 7. sıra

İttifakların Kendi İçindeki Sıralamaları

ATA İttifakı: Zafer Partisi - 2
Adalet Partisi - 1

Cumhur İttifakı:

MHP - 4AK Parti - 2Yeniden Refah Partisi - 3BBP - 1

Emek ve Özgürlük İttifakı:

Yeşil Sol Parti - 1TİP - 2

Millet İttifakı:

İYİ Parti - 5Gelecek Partisi - 1DEVA Partisi - 3CHP - 4Saadet Partisi - 6Demokrat Parti - 2

Sosyalist Güç Birliği İttifakı:

Sol Parti - 3Türkiye Komünist Hareketi - 2Türkiye Komünist Partisi - 1.

ÖNEMLİ NOT!

9 Nisanda YSK'ya milletvekili listesi sunmayan partiler listeden çıkmış olup sıralamalarada değişecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.