Yılmaz Özdil'e 'alenen tahrik' suçundan hapis cezası

Yılmaz Özdil'e 'alenen tahrik' suçundan hapis cezası

Katıldığı bir televizyon programında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile gezmeye bile gitmeyeceğini ifade eden Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil hakkında, 'amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye teşebbüs'ten 5 ay hapis cezası verildi.

Katıldığı bir televizyon programında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a ithafen kullandığı ifadeler nedeniyle Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil hakkında açılan dava, hapis cezası kararıyla sonuçlandı. 

10 Kasım 2017'de Halk TV'de katıldığı Halk Arenası isimli programda, devlette liyakatın önemine değindiği sırada Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar hakkında eleştirilerde bulundu. Özdil'in, "O dönem Genelkurmay Başkanlığı'nın başında Atatürk var. Şimdi Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?" ifadelerini kullandığı programın ardından Bakan Akar tarafından kendisine dava açıldı. Söz konusu ifadenin "Komutanlara karşı güven hissini yok etmeye yönelik tahrik edici hakaret" olduğunu vurgulayan Bakan Akar, Özdil'den şikayetçi oldu. 

Şikayetin akabinde, Özdil hakkında Askeri Ceza Kanunu'na muhalefet suçlamasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın karar duruşması gerçekleştirildi.

Yılmaz Özdil'e 'alenen tahrik' suçundan hapis cezası

'ELEŞTİRİLERİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRINI AŞTI'

Savunmasında, liyakatın önemini vurguladığı bir konuşma yaptığını öne süren Özdil, pek çok kurumun adının da bu konuşma içinde geçtiğini, bunun Bakan Akar'ı hedef alan bir konuşma olmadığını, amacının ast-üst ilişkisini zedelemek değil Genelkurmay Başkanlığı'nın önemini anlatmak olduğunu iddia etti. "Konuşmamda üstünlüğünü tahkir etmek değil, aksine bu makamın önemini vurguladım. Hatta Atatürk'ten, İsmet İnönü'den ve Fevzi Çakmak'tan örnekler ile anlattım. Bu makamlarda bulunanlar gereken liyakatı göstermediği takdirde neler olabileceğini hep birlikte yaşayarak gördük. Bunun en yakın ve güncel örneği 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimidir.” ifadelerini kullanan Özdil için savcı ve Bakan Akar'ın avukatları, eleştirilerinin ifade özgürlüğü sınırlarını aştığını belirtti.

Yılmaz Özdil'e 'alenen tahrik' suçundan hapis cezası

5 AY HAPİS CEZASI

Duruşmada mütalaa verildikten sonra kararını açıklayan mahkeme, Özdil’in devlette liyakat üzerine yaptığı konuşmada geçen ifadelerini “Astlık üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve hareket” olarak değerlendirmesinin ardından Özdil'e 5 ay hapis cezası verdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum