Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi: Sportif Direktör

Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi: Sportif Direktör

Fenerbahçe'de son dönemin en çok konuşulan konularından birisi gerçekleştir. Sarı-lacivertli kulüpte futbolu bırakan efsane oyuncu Emre Belözoğlu, Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü oldu.

1907 Tribünü'nde düzenlenen basın toplantısına Başkan Ali Koç ve Emre Belözoğlu'nun yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ile teknik direktör Erol Bulut katıldı. Toplantıda; Emre Belözoğlu'nun futbola başladığı yıllardan bu yana yer aldığı kulüplerden ve maçlardan görüntülerin yer aldığı bir video gösterimi yapıldı. Daha sonra Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, imzanın farklı bir şekilde atılacağını dile getirdi. Emre Belözoğlu ile Ali Koç, arkasında "2020-21 sezonu Sportif Direktörü" yazısının yer aldığı formayı imzaladı.

ALİ KOÇ: "EMRE BELÖZOĞLU, TÜRK FUTBOL TARİHİNİN EN ÖNEMLİ EN BAŞARILI OYUNCULARINDAN BİRİ

Ali Koç, uzun zamandır bir araya gelinememesinden dolayı katılanlara teşekkür ederek, bugünün kendisi ve kulüp adına önemli bir gün olduğunu kaydetti.

Ali Koç, ilk olarak şunları söyledi;

"Emre Belözoğlu'nun yeni görevini açıklayıp imza töreni yapacağız. Karşınızda, yanımda Emre Belözoğlu var. Kim diye sorsak herkes ayrı şeyler söyler ama ortak bir şey var ki Türk futbol tarihinin en önemli, en başarılı oyuncularından biri. Hangi takımda olduysa Galatasaray, Fenerbahçe, Başakşehir ve yurt dışında dünyanın en önemli 5 liginin 3'ünde yıllarca oynamış, sadece bir kulüpte değil, birden fazla kulüpte başarılı olup kupa kaldırmış. Türk bayrağını yurt dışında olduğu süre boyunca en iyi şeklide dalgalandırmıştır. Tabii her başarılı futbolcu, futboldan sonra başarılı olacaktır diye bir kaide yoktur. Emre bu yaz itibarıyla yepyeni bir kariyere yelken açıyor. Biraz geriye gidelim 2018-19 yılının kış ayları ilk yarının sonları Fenerbahçemiz çok kötü gidiyor, takım olamıyoruz, sancılı bir süreç. Ben Göksel Gümüşdağ'ın da izni ile Emre Belözoğlu ile görüşme yaptım. O zaman Başakşehir'in kaptanıydı. "Bu sıkıntılı süreçte sen olsan neleri yapardın" diye sordum ve artıları eksileri ile anlattı. Güvendiğim, Fenerbahçe için kalbi atan birine "sen olsan ne yapardın" diye sormak için konuşma yaptık. "Sen ne yapacaksın seneye" dedim. Emre, sezonu bitirip bir müddet İtalya'ya taşınmak ve İtalyancasını geliştirmek istiyordu. İtalyancasını bir makale yazabilecek düzeye getirmek istediğini söyledi. Gönlünde yatan kariyer hedefleri ve Türkiye'nin en başarılı teknik direktörü olmak istiyordu. Benim de gönlüme çok hoş gelmişti. Sezon bitince bazı arkadaşlar teknik direktörümüz Ersun hoca ve o zamanki yöneticilerimizden Semih Bey (Özsoy) takıma kaptan olarak katılmasını, Samandıra'ya aidiyet duygusunu aşılayarak formanın ağırlığını anlatmak gibi fikirlerle geldiler. Benim de aklıma yattı ve sağ olsun Emre de kabul etti. Göksel başkanla konuştuk ve yeşil ışık yaktı. Emre kaptanımız olarak yuvasına döndü. İşlerimiz de iyi gidiyordu. Ama sonrasında şampiyon adayı olduğumuz sezonu 7'nci bitirdik.''

Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi: Sportif Direktör

''SIKINTILI SÜRECİ MİNİMUM ŞEKİLDE ATLATMAMIZ İÇİN ŞİKAYET ETMEDEN BÜTÜN GÖREVLERİ ALDI''

2019-20 sezonu içinde koronavirüs salgını yaşadıklarını ve sonrasında Ersun Yanal ile yolların ayrıldığını ifade eden Ali Koç, 'Yeni hoca seçiminde en doğru kararı seçebilmek için acele etmeyerek iyi araştırmaya, derinlemesine analizler yapmaya ve bunun için de sıkı bir çalışmaya girmemiz gerekiyordu. Bu sürecin içinde Emre sadece takım kaptanı değil, futbol şubemizin lideri gibi bu sıkıntılı süreci minimum şekilde atlatmamız için şikayet etmeden bütün görevleri aldı. Aslında Emre'nin bana söylediği; Fenerbahçe'de futbolda eksik olan "doğru bir futbol aklımızın olmaması" dedi. Futbol aklımızı kendisi ile birlikte geliştirdik. Değişik bir transfer süreci geçirdik. Hoca seçimimizde de Emre ile birlikte oturup konuştuk. Sonra tek tek transferlerimizi yapmaya başladık. Hepinizin bildiği gibi mali sorunlar ve sıkıntılar çerçevesinde manevra alanımız da yoktu. UEFA'nın sattığın kadar alabilirsin kuralından dolayı manevra alanımız sıkıntılıydı. Emre'nin şapkadan tavşan çıkardığını, bu transfer süreci en iyi şekilde noktaladığını söyleyebilirim. Emre'nin seçtiği oyuncular alındı gibi düşünülmemesi lazım. Her birimizin üzerinde durduğu artı ve eksi oyuncular vardı. Bizimle alakası olmayan oyuncular yazıldı ama mecbur kalmadıkça yalanlamadık, sessiz kaldık. Emre, bana taraftarken, yöneticiyken vermiş olduğu güven hissini bu süreçte de verdi. Emre değişik yerlerde futbol oynadı ama sonrası önemli. Emre oynadığı liglerde dostluklar kurmuş ve bu kişiler zamanla en önemli yerlere gelmiş. Orada kurduğu dostlukların bu kadar sene sonra devam ediyor olması ve Emre kapıyı çaldığında bizi olumlu yönde etkilemesi beni etkiledi' diye konuştu.

''BİR SPORTİF DİREKTÖRÜN HUKUK VE FİNANS KONULARINA HAKİMİYETİ İLE GÜZEL BİR İŞ ÇIKARDI''

Yaşanılan tatsız ve olumsuz süreçlere rağmen inancının değişmediğini kaydeden Ali Koç, 'Yeni sportif direktörümüz olarak bugün Emre Belözoğlu'nu açıklıyoruz. Bir sportif direktör olarak bugününü yaparken geleceği de dizayn etmek önemli. Hukuk, finans tarafları da önemli. Sportif direktörümüz bu zamana kadar olan vaktini finans tarafıyla geçirdi. Her adımın bir finans faktörü var ve bizim de her adımımızı dikkatli atmamız gerekiyor. Sonunda artı mı eksi mi bunları bilmemiz gerekiyor. Bununla birlikte hukuk konuları var. Pek çok hassas detay orada gizli. Bir sportif direktörün hukuk ve finans konularına hakimiyeti ile güzel bir iş çıkardı. Fenerbahçe formasının ağırlığını bilen bir kadro kurduk. Lider karakterli oyuncular getirdik. Sonuçta yüksek karakterli tecrübeli, tecrübe ile gençliğin bir modelin oluşmasına katkı sağladı' ifadelerini kullandı.

''MÜKEMMELE YAKIN BİR İŞ ÇIKARDIK''

Emre Belözoğlu, ilgili kişiler ve Erol Bulut ile mükemmele yakın bir iş çıkardıklarını belirten Ali Koç, "Sıkıntılı dönemler olacak mı olacak, beklenmedik takımlara puan kaybı olacak genç bir ekibiz, ama inançlı bir ekibiz. Ben tünelin sonunda ışık görüyorum. Dolayısıyla Emre buranın bir parçası. Benim hedefim bütün transferleri yapıp Emre'yi açıklamaktı. Milli ara sonrası dedik ama bugüne nasipmiş. Emre ile şartları konuşurken de baş başaydık şunu söyleyebilirim; "ne taktir ederseniz uygundur" dedi. Öyle de bir açık çek verdi. Emre gerçek bir "Mohikan'. Yeni görevin başarılı olsun, futbolculuk kariyerinde yaşadığın başarının çok daha fazlasını elde etmeni diliyorum' dedi.

Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi: Sportif Direktör

''FENERBAHÇE GÜNÜ KURTARMAYLA GİDEMEZ''

Ali Koç, kurumsal ve sportif başarı gerektiğini vurgulayarak, "'Saha sonuçları bilhassa futboldaki arzu ettiğimiz gibi gitmediğinde yapısal değişiklikler de sekteye uğruyor. Odaklanamıyorsunuz. Günlük krizlerle bunu adreslemeye çalışıyorsunuz. Seçilmeden önce de dedim "Fenerbahçe günü kurtarmayla gidemez'. Bizim yaptığımız şeyler yavaş yavaş meyve vermeye başlıyor. Her zaman 2 dönem lazım demiştim. Ama birinci dönemde yaşadıklarımız hedeflerimizi de bir nebze geciktirdi. İlk 6 hafta iyi giderken pek çok konuya vakit ayırabiliyoruz'" şeklinde konuştu.

''EMRE BELÖZOĞLU'NU, VOLKAN DEMİREL'İ VE AYKUT KOCAMAN'I 3 TEMMUZ'DA BAŞKA YÖNLERİYLE GÖRME FIRSATIM OLDU''

Ali Koç, samimiyet ve iyi niyet oldukça güvenin de arttığını belirterek, '3 Temmuz olduğu zaman sıkıntılı bir süreci omuz omuza vererek geçirdik. Emre Belözoğlu'nu, Volkan Demirel'i ve Aykut Kocaman'ı başka yönleriyle görme fırsatım oldu. Sokaklardaki on binlere inanç motivasyon verme anlamında büyük bir görevi var ismini söylediğim diğer 2 isimle birlikte. Bunları yaşayarak gördüm" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum