Kulüpler Birliği hakem kararları ile ilgili olağanüstü toplandı!

Kulüpler Birliği hakem kararları ile ilgili olağanüstü toplandı!

Kulüpler Birliği vakfında son dönemlerde oldukça tartışılan hakem kararlarıyla ilgili toplantı gerçekleştirildi. Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Ağaoğlu toplantıda "Şeffaflıktan uzak bir yapı her zaman tartışmaya açıktır" ifadesini kullandı.

Yeni sezonun başlamasıyla birlikte hakem kararları yeniden futbol gündeminin ana maddesi haline geldi. Neredeyse her hafta birkaç takımın isyan ettiği hakem yönetimleri ile ilgili Kulüpler Birliği olağanüstü toplandı. Maslak'taki Kulüpler Birliği merkezinde gerçekleştirilen ve yönetim kurulunun bir araya geldiği toplantı, yaklaşık olarak 4 saat devam etti.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu, toplantı sonrasında yaptığı konuşmada, hakem kararlarıyla ilgili olarak olağanüstü toplandıklarını dile getirdi.

"YOL HARİTASINI BELİRLEDİK"

Hakem kararlarıyla ilgili kulüplerin ciddi sıkıntılarının olduğunu ifade eden Ağaoğlu "Olağanüstü bir toplantıydı. Zaten kamuoyunda malum olduğu gibi Kulüpler Birliğinin, Merkez Hakem Kurulunun yapısıyla alakalı olarak uzun süredir yapmış olduğu bir çalışma var. Ancak son zamanlarda kamuoyunun da malumu olduğu üzere hakem kararlarıyla alakalı olarak kulüplerimizin ciddi sıkıntılar var. Sorunlar, sıkıntılar belli. Bununla alakalı yol haritasını belirledik. Önlemleri ve yapısal değişiklikleri tartıştık. Hazırladığımız yol haritasını yarın Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanıyla görüşeceğiz." ifadelerini kullandı.

"ŞEFFAFLIKTAN UZAK BİR YAPI HER ZAMAN TARTŞMAYA AÇIKTIR"

Süper Lig'in Avrupa'nın en önemli 5-6 büyük liginden biri olarak ifade edildiğini ama tüm yapıların buna uyumlu olmadığını söyleyen Ağaoğlu, "Eğer siz Avrupa'nın en büyük 5-6 liginden biriyiz diye iddia ediyorsanız bütün yapılarınızın da onlarla uyumlu olması lazım. Bildiğiniz gibi Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Tahkim Kurulu ve Uyuşmazlık Çözüm Kurulunun yapısı genel kurulda değiştirildi. MHK'nin de yapısının aynı şekilde diğer liglerle uyumlu olması lazım. Neredeyse tüm kulüp başkanlarının sorduğu sorular şu; 'atamalar, değerlendirmeler, gözlemciler neye göre yapılıyor?' Bunların şeffaf olması lazım. Türk futbolunun yapı taşı kulüplerdir. Ekonomisi de kulüpler üzerinden sağlanıyor. Bugün TFF'nin tüm faaliyetlerinin giderleri kulüplerin naklen yayınından elde etmiş olduğu gelirlerden karşılanıyor. Bu yapı içinde kulüplerin dışında bir takım şeyler gerçekleşiyorsa bunlar can sıkıyor. Bunların ivedilikle giderilmesi gerekiyordu. Şeffaflıktan uzak bir yapı her zaman tartışmaya açıktır."

Kulüpler Birliği hakem kararları ile ilgili olağanüstü toplandı!

"BAŞKANLARIMIZIN HEPSİ AYNI GÖRÜŞÜ PAYLAŞIYORDU"

20 yıldır yönetimlerin değiştiğini ancak sıkıntıların bir türlü giderilmediğini aktaran Ahmet Ağaoğlu, "Bu sürede bildiğim kadarıyla 150'nin üzerinde kulüp başkanı değişti. Ancak bazı isimler orada hiç değişmiyor. Türk futbolunun yapı taşı kulüplerdir, endüstrinin en önemli hatları kulüplerdir. Kulüplerin birlikte almış olduğu bir karar futbolu daha ileriye taşıyacak. Buna kimsenin 'hayır' diyeceğini sanmıyorum. Burada yönetim kurulu toplantısı yaptık. Bu toplantıdaki başkanlarımızın hepsi aynı görüşü paylaşıyordu." değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta geniş kapsamlı toplantıda da aynı konunun konuşulduğunu ve tüm başkanların ortak karara vardığının altını çizen Ağaoğlu, şu sözlerle konuşmasını tamamladı.

"BUGÜNE KADAR SADECE CANI YANAN KONUŞUYORDU VE CEZA ALIYORDU"

"Birlik halinde hareket etmeden bunu gündeme getiremezdik. Bugüne kadar sadece canı yanan konuşuyordu ve ceza alıyordu. Belki de sistem bundan besleniyordu. Anadolu kulüplerinin büyüklerden çok canı yanıyor. Alt tarafa bakıyorsunuz 1. 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği yönetimleri ve değerli başkanlarıyla konuyu istişare edip federasyona taşıyoruz. Alt liglere gidince medya gücü olan kulübün yakınması ön plana çıkıyor ama 2 Anadolu kulübü arasında oynanan maçlara bakınca gündem olmuyor. Bu kulüpler 1 gol ya da averajla küme düşebiliyor. Uzun yıllardır futbolun içindeyim ama ilk defa kulüplerin bu kadar güçlü bir şekilde Türk futbolunun kronikleşmiş sorunları çözme doğrultusunda hareket ettiğini ilk defa teşhis ediyorum, bu mutluluk verici."

Kulüpler Birliği hakem kararları ile ilgili olağanüstü toplandı!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.