Android cihazlar sismograf özelliğine kavuşuyor

Android cihazlar sismograf özelliğine kavuşuyor

Google yapmış olduğu açıklama ile dünya genelinde var olan 5,0 ve üzerinde sürüme sahip olan Android cihazların yarından başlayarak mini bir depremölçer (sismograf) işlevine sahip olacağını duyurdu.

Google yapmış olduğu açıklama ile dünya genelinde var olan 5,0 ve üzerinde sürüme sahip olan Android cihazların yarından başlayarak mini bir depremölçer (sismograf) işlevine sahip olacağını duyurdu. Android işletim sistemi ile çalışan akıllı cihazı olan herkes, meydana gelebilecek bir depreme ilişkin uyarıları Google'ın veri tabanına iletecek. Yarın itibariyle başlayacak olan, 5.0 ve üzeri işletim sistemini çalıştıran Android Cihazlar, bir takım sismik dalgaları alabilecek ve bu durumu Google'a bildirecek. Google sağladığı bu dalgaların ardından elde edilen verileri arama sonuçlarına yansıtacak ve Californiya'da yer alan Android kullanıcılarına doğrudan uyarı verebilecek. Böylece Google, UC Berkeley tarafından yapılan MyShake uygulamasına ait alt yapı desteğiyle cihazların yerleşik ivme ölçerlerini yeni bir biçimde kullanabilecek. Bununla beraber, kullanıcılar, deprem olarak ya da yakınımdaki deprem sözcüklerini sorguladığı zaman, cihazlardan gelen sismografik bilgiler bir noktada toplandıktan sonra Google'ın belirlediği bir yerdeki birçok kişinin olağandışı hareketler olduğunu ifade özel bir sunucuya aktarılacak.

Amaç Depremden Önce Kişinin Kendisini Emniyete Almasını Sağlamak

Diğer taraftan, herhangi bir cihaz  yanlışlık sonucunda bir sismik hareketi algılarsa, Google bu durumun bir deprem olmadığı konusundaki özelliği sayesinde ayırt edebilme imkanına sahip olacak. Japonya, Meksika ve California şu anda Google'ın faydalandığı kara tabanlı olan sensörler ile kullanıma açık. Yaralanma ve maddi hasarın en aza düşürülmesini amaç edinen uyarıların deprem olmaya başlamadan hemen önce insanların korunmak amacıyla önlem alması hedefleniyor. Şayet Google'ın algılama ve uyarı verme sistemi etkili olma konusunda kendisini ispat ederse, devamlı olarak depremlerin yaşandığı ve geleneksel sensörlerin kullanımının yapıldığı  Endonezya ve bu ülke gibi gelişmekte olan ülkelerin can ve mal kaybında minimum düzey görülebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.