Apple tekrar liderliği eline aldı

Apple tekrar liderliği eline aldı

2019 yılının Aralık ayı içerisinde Suudi  petrol devlerinden biri olan Aramco'nun 1,7 trilyon dolar değerlik hissesini halka arz etmesinden sonra dünyadaki en değerli şirket unvanını yitiren Apple, bu unvanı geri almayı başardı.

2019 yılının Aralık ayı içerisinde Suudi  petrol devlerinden biri olan Aramco'nun 1,7 trilyon dolar değerlik hissesini halka arz etmesinden sonra dünyadaki en değerli şirket unvanını yitiren Apple, bu unvanı geri almayı başardı. Açıklanan ikinci çeyrek gelir beklentilerini aşan ve dün itibariyle borsada hisse değeri yüzde 10 oranında artış kaydeden Apple şirketi, 1 triyon 817 milyar dolar piyasa değerine ulaşarak toplamda 1 trilyon 780 milyar dolarlık Aramco'yu geride bırakmayı başardı. Aramco şirketi, 2019 yılının Aralık ayı itibariyle halka açıldığında da piyasa değerinin buna benzer düzeyde olduğunu görmek mümkün. Suudi Arabistan Veliaht Prensi olan Muhammed bin Salman, halka arz edilmesinin öncesinde 2 trilyon dolarlık değeri ve 100 milyar dolar olarak tahmin edilen gelir beklentisi içerisindeydi. Fakat gelirin 30 milyar dolar bandında kaldığı açıklanmıştı. Bununla birlikte Aramco’nun halka arz edilmesinin, dünyadaki en büyük ölçeğe sahip olan halka arz değeri olarak kayıtlara geçmişti.

Apple Değerini Katladı

Mart ayında Aramco'nun piyasa değerine baktığımızda, Apple'ın 500 milyar dolar önünde yer alıyordu. Fakat daha sonra koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte küresel bazda petrole olan talebe darbe vurulması ile Aramco büyük değer kaybı yaşadı. Aramco’nun halka arzında açılan ilk değeri 1,7 trilyon dolar olarak açıklanmıştı. O zamanlarda Apple'ın piyasa değerine baktığımız zaman 1,1 trilyon dolar olarak karşımıza çıkıyor. Koronavirüs salgını küresel petrole olan talepte azaltma meydana getirmesi ve petrol fiyatlarında dibe düşüş, Aramco şirketinin 2019 yılının ikinci çeyreği itibariyle 76 milyar dolar bandında olan geliri, bu sene aynı ayda 37 milyar dolara kadar düştü. Yine aynı dönem içerisinde Apple cephesinde bu miktar 59,7 milyar dolarlık satış geliri ile tekrar rekoru eline almayı başardı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.