CİA TikTok hakkında açıklama yaptı

CİA TikTok hakkında açıklama yaptı

Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanması gündeme gelen ve resmen karar verilen TikTok için bir CIA raporu paylaştı. Paylaşılan rapora göre Çin hükumeti uygulama ile kullanıcıların verilerine erişim yaptığına ilişkin herhangi bir delilin olmadığı ifade

Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanması gündeme gelen ve resmen karar verilen TikTok için bir CIA raporu paylaştı. Paylaşılan rapora göre Çin hükumeti uygulama ile kullanıcıların verilerine erişim yaptığına ilişkin herhangi bir delilin olmadığı ifade edildi. New York Times’ın yapmış olduğu habere göre Cuma günü itibariyle Trump yönetiminin ulusal güvenlik ve gizlilik endişesini yok etmek amacıyla attığı adımdan sonra CIA, yayınlamış olduğu TikTok raporuyla bu uygulama ile Çin istihbaratına ait servislere herhangi bir veri sağlanmadığı sonucuna ulaşıldığını açıkladı. Çin şirketi olan ByteDance’a ait olduğu için Çin hükumetinin TikTok uygulaması üzerinden veri almasının mümkün olabildiği konusuna değinen CIA analistleri, tekrardan bu iddiayı kesin şekilde kanıtlayacak bir delile rastlanmadı.

Senatör Mark Warner TikTok'un Güvenlik Problemi Yarattığını Söyledi

Diğer taraftan Trump yönetimi TikTok’u Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının verilerini sızdırmakla suçlamıyordu. Var olan bu iddiaların asıl hedefi Çin’in hükümet çalışanlarına ait konumlarını izleme şansına sahip olacağı, şantaj yapmak adına kişisel dosyalara erişim yaparak kurumsal casusluk gerçekleştirebileceği endişesi olarak biliniyordu. Konuya ilişkin olarak Senatör Mark Warner, TikTok’un güvenlik adına büyük problem meydana getirdiğini, fakat telefon ekipmanı üretimi yapan Huawei kadar problem çıkamadığını söyledi. Perşembe günü açıklama yapan Trump, TikTok ve WeChat’i Amerikan firmalarına satılmadığı takdirde 45 gün içerisinde ülke genelinde yasaklamayı içeren iki tasarıyı onayladı. Bahsi geçen adım ile, Amerika Birleşik Devletleri'nin Çinli şirketleri kendi internet ve telekomünikasyon altyapısı üzerinden uzaklaştırmaya çalıştığı Temiz Ağ programının bir bölümü olarak görülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum