Google home şaşkınlık yarattı

Google home şaşkınlık yarattı

Google şirketi, geliştirmiş olduğu ev asistanı Google Home cihazının, verilen komutlar dışında sesleri de dinlediği anlaşıldı. Google, bu durumun güncellemeyle beraber ortaya çıkan bir hata olduğunu açıkladı.

Google şirketi, geliştirmiş olduğu ev asistanı Google Home cihazının, verilen komutlar dışında sesleri de dinlediği anlaşıldı. Google, bu durumun güncellemeyle beraber ortaya çıkan bir hata olduğunu açıkladı. Cihaz, birbirinden farklı cihazların ya da uygulamaların harekete geçirilmesi, hava durumuna ait bilgileri ve konum gibi gündelik bilgilere basit bir şekilde ulaşım sağlayan bir asistan özelliğine sahip. Google Home şu ana dek Türkçe desteği olmadığı için Türkiye'de yaygın değil. Kullanıcılar, cihaza "Hey, Google" komutunu vererek açtığı, sonra da Ok, Google" komutunu vererek kendisini dinlemek üzere kapattığını düşünüyordu. Fakat güncelleme gelince kullanıcılar, cihazın kullanım durumunda değilken bile de seslere tepkiler verdiğini gördü. Borçla olarak sadece aktif edildiği zaman tepki veren ya da bildirim göndermeye başlayan Google Home, cam kırılması ya da alarm sesine benzeyen ince seslere de tepki göstermeye başlayınca kullanıcılarda bir şaşkınlık oluştu. Bir kullanıcı yemek pişirdiği esnada, Google Home kapalı olduğu durumda bile kendisine yangın alarmı çaldığına dair bildirimi iletti. Bu durumda kullanıcı,

Kapalıyken de Komutları Dinliyor

Google Home'un kapalı olduğu ve dinleme yapmaması gereken sesleri de dinlediğini görmüş oldu. Google Home'un tüm sesleri dinlediği anlaşılmış olundu. Son dönemlerde veri ihlalleri sebebiyle gündemi epeyi bir meşgul eden Google, bu güncelleme ile gelen bir hata şekilde açıklama yaparak son yapılan güncellemeyi geri iptal etti. 2019 senesinde Google, Nest Secure Alarm Sistemi'ne gizli bir mikrofon yerleştirerek bu durumun gizli olmadığı şeklinde açıklama yapmıştı. Bu iddiaya rağmen kullanıcılar, Google Asistan'ın mikrofon kullanma izni almasına dek bu "gizli olmayan" mikrofon olayından haberleri dahi yoktu ve dinlendikleri ya da dinlenmediklerinin farkında değillerdi. Google, alarma yerleştirmiş olduğu bu mikrofon yardımıyla kullanıcıların tepkilerini toplama imkanını da bulmuş oldu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.