Hızlı şarj sonrası pilin ömrünün uzatılması adına çalışmalar devam ediyor

Hızlı şarj sonrası pilin ömrünün uzatılması adına çalışmalar devam ediyor

Dünyada var olan en büyük sivil araştırma fonu UFUK 2020 kapsamı içerisinde açılan elektrikli araçlarda bulunan batarya paketlerinin geliştirilmesi çağrısı üzerine, Avrupa Birliğini tarafından (AB) destek almaya hak kazanan

Dünyada var olan en büyük sivil araştırma fonu UFUK 2020 kapsamı içerisinde açılan elektrikli araçlarda bulunan batarya paketlerinin geliştirilmesi çağrısı üzerine, Avrupa Birliğini tarafından (AB) destek almaya hak kazanan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), hızlı şarjın yapılmasından sonra elektrikli araçlarda yer alan pil ömrünün uzatılması adına soğutma tasarımlarını geliştirmeye devam edecek. TÜBİTAK tarafından ulusal koordinasyon işlemi yürütülen Ufuk2020 Programı kapsamında yer alan "HELIOS Projesi", şehir içinde elektrikli mobilite hizmetleri noktasında kullanılması için akıllı, ölçeklenir, yüksek performansa sahip, modüler batarya paketleri geliştirmek için çalışıyor. Proje kapsamında 8 ülkeden 18 ortak yer bulunuyor. Projenin koordinatörlüğünü yapan İYTE Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Çetkin, AA muhabiri ile gerçekleştirdiği röportajda yaptığı açıklamalarda, oldukça önemli olan bu projenin diğer Türk ortakları olan Vestel Elektronik, Bozankaya ve TÜBİTAK olduğunu dile getirdi.

Otobüs Ve Kamyonlarda da kullanılabilir

Ayrıca projenin İYTE kısmında, pil paketi için ısı yönetim sistemi tasarlanarak geliştirilmesi konusunda yer aldığını belirten Çetkin, bu sistemin yardımıyla batarya sıcaklıklarında talep edilen aralık miktarında tutulması hedeflendiğini söyledi. Proje kapsamında modüler pil paketlerinin geliştirilmesi için bir çalışmanın mevcut olduğunu ve otomobillerde bulunan pillerin yanı sıra otobüs ve kamyonlarında bu özelliği kullanabileceklerini ifade eden Çetkin, bu çalışma ile ilgili olarak 5 patentlere sahip olduğunu aktardı. Doç. Dr. Erdal Çetkin, bahsi geçen teknoloji kapsamında Türkiye'nin Otomobilinde de bu özellikleri kullanmayı istediklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.