Huawei şirketinin Google ile olan geçici sözleşmesi sona erdi

Huawei şirketinin Google ile olan geçici sözleşmesi sona erdi

Amerika Birleşik Devletleri ile Huawei arasında yaşanan problemlerin son dönemde gündemden düşmediğini görüyoruz. Google servislerini uzun süredir kullanma imkanı bulamayan Huawei şirketinin bu defa da işletim sistemi yönünde bir problemi mevcut.

Amerika Birleşik Devletleri ile Huawei arasında yaşanan problemlerin son dönemde gündemden düşmediğini görüyoruz. Google servislerini uzun süredir kullanma imkanı bulamayan Huawei şirketinin bu defa da işletim sistemi yönünde bir problemi mevcut. Daha öncesinde Android işletim sistemine geçici olarak lisans alan firmanın bu lisansa ait olan süresi bitti. Huawei, Android güncellemeleri yapmak için artık fırsat bulamayabilir. Huawei cephesinden Android işletim sisteminden alımı sağlanan geçici lisansa ait sürenin bittiği duyuruldu. Huawei şirketi, Google servislerinde maruz kaldığı ambargonun ardından AppGallery hizmetini kullanıcılarına sunmuş ve Google uygulamalarına benzer uygulamalar yapmıştı. Bu konu hakkında hala gelişim aşamaları atmaya çalışan şirketin şu anda ise işletim sistemi adına bir çözümü bulmak zorunda olması gerekebilir. Huawei firması, Android güncellemelerinin alınması konusunda şimdiye dek bir problem yaşamadı. Bunun en temel sebebi firmanın geçici lisans almış olmasıydı fakat bahsi geçen bu lisansın süresi 13 Ağustos itibariyle bitti. 

Yeni Sözleşmeye Amerika Sıcak Bakmıyor

Amerika Birleşik Devletleri ise bu sürenin uzatılmasına sıcak bakmıyor. Bu durumun adından da Huawei kullanıcılarına yeni güncellemeler alma şansının oldukça düşük olduğunu söylemek mümkün. Şirketin bu konu hakkındaki gelecek planlarına baktığımız zaman, Harmony OS işletim sistemini kullanmanın mümkün olacağı ilk olarak beliriyor. Firmanın uzun bir süredir geliştirmiş olduğu işletim sisteminin, bu sene içinde kullanıcılar ile buluşma şansı da mevcut. Fakat şirketin bahsi geçen işletim sistemini kesin bir şekilde hangi tarihte tüketicilere sunacağı hakkında net bilgi yok. Diğer taraftan Huawei’nin var olan Android işletim sistemiyle çalışan cihazları için güncelleme konusunun nasıl bir yol ile çözüleceği veya nasıl bir adım atacağı hakkında hiç bir açıklama yok.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.