Kargo ve Taşımacılıkta Yeni Uygulama Hayata Geçiyor

Kargo ve Taşımacılıkta Yeni Uygulama Hayata Geçiyor

Teknolojik olarak altyapı çalışmaları iki sene içinde bitirilen bu uygulama ile kargolar, şubelere veya aktarma yerlerine gitmeden direkt olarak alıcılara teslim edilecek.

Yeni bir düzenleme ile karşımıza çıkan kargo ve taşıma sektörü, yeni nesil taşımacılık şekliyle 'gelal' modeli hayata geçti. Aynı tarafa doğru giden insanların yardımıyla kargo taşımaları gün ve saat sınırını ortadan kaldıran bu uygulama; akşam saatlerinde, hafta sonu veya resmi tatillerin olduğu zamanlarda kargo teslimatını mümkün hale getirecek. Teknolojik olarak altyapı çalışmaları iki sene içinde bitirilen bu uygulama ile kargolar, şubelere veya aktarma yerlerine gitmeden direkt olarak alıcılara teslim edilecek. Gönderici ve taşımacı şahıslar, kendi telefon numaralarını paylaşmadan uygulama içerisinden anlık olarak iletişim kurulması mümkün olacak. Aynı tarafa doğru giden taşımacılar yardımıyla kargolar, bir kentten diğer bir kente bile saatler içinde teslim edilebilecek. Alıcı kişinin evde olmadığı zamanlarda ise kargolar, göndericinin belirlemiş olduğu kişilere veya güvenliğe kargoları teslim edecek.

Bu Uygulama Yeni İstihdam Alanı Oluşturabilir

Yeni düzenleme hakkında yapılan açıklamada kısa zaman içinde bütün Türkiye'de uygulanması planlanan projbu uygulama, 'gelal' ve 'gelal Taşımacı' olmak üzere temel olarak iki uygulamadan meydana geliyor. Gelal Taşımacı uygulaması, taşımacılara gidecekleri yere kargo götürüp karşılığında ise para kazanma fırsatı sunarken, taşımacıların sisteme yüklemiş olduğu bütün bilgileri ve belgeleri sıkı güvenlik kontrolünden geçirilecek. Güvenlik aşamalarını başarılı bir şekilde geçen taşımacıların sisteme kaydı tamamlanmış olacak. Böylece bu uygulama ile insanlara ek gelir elde etme fırsatı sunulması için bireysel üyelikler veya firma üyelikleri oluşturmak yeterli olacaktır. Bireysel üyelik dahilinde taşımacılar yaya şeklinde, motor veya aracıyla kazanç sağlama imkanı elde edecek. Normal bir şekilde faaliyet gösteren kurye ve nakliye firmalarından ayrı olarak kendi işini kurmak isteyen taşımacılar da bu sisteme dahil olabilecek. Pandemi esnasında ve sonrasında dijital platformlara karşı olan ilginin artmış ve bu uygulamanın yeni bir istihdam meydana getirmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.