Kavurucu sıcaklarda telefonunuz ateş gibi yanıyorsa dikkat! Bu yöntemle hem soğuyacak hem de pil ömrü uzayacak!

Kavurucu sıcaklarda telefonunuz ateş gibi yanıyorsa dikkat! Bu yöntemle hem soğuyacak hem de pil ömrü uzayacak!

Telefon cihazlarını şarj yaparken dikkat edin. Uyarı geldi. İşte detaylar...

"Elektronik cihazlarımız, özellikle akıllı telefonlar, sıcak havalardan olumsuz etkileniyor ve performans düşüşü yaşayabiliyor. Bu nedenle, telefonunun ısınmasını önlemek önemlidir. Bazı yöntemlerle, pil ömrünü 100 kat artırabilecek bir yöntem geliştirildi." İşte detaylar...

telefon şarj

DR. ROZ ÖNERDİ. TELEFONU ŞARJDA BIRAKMAYIN

Elektronik eşyalarımızın, özellikle telefonların sıcak hava dalgalarından etkilendiği belirtiliyor. Leeds Beckett Üniversitesi'nden elektrik ve elektronik mühendisi Dr. Roz Wyatt-Millington, telefonların aşırı ısınmasını önlemek için alınabilecek önlemleri açıkladı. Telefonların işlemcileri çalışırken ısı üretiyor ve bu durumda çipler kendilerini yavaşlatarak aşırı ısınmayı engellemeye çalışıyor. Ancak bu, pil ömrünün azalmasına neden olabiliyor. Ayrıca, ekran koruyucuları ısıyı telefonun içine hapsettiğinden soğumayı zorlaştırabiliyor. İşte diğer ayrıntılar...

şarj

 

Dr. Roz'un önerdiği önlemler arasında telefonu şarjda bırakmamak, özellikle çok sıcak ortamlarda şarj etmekten kaçınmak yer alıyor. Güneş ışığından kaçınmak da telefonların aşırı ısınmasını önlemek için önemli. Telefonunuzu arabada bırakmamak, gölgede kalmasını sağlamak veya pervanenin önüne koymak faydalı olabilir.

Telefonların sıcak havada yoğun işlemler yapmamasını sağlamak için GPS gibi kullanılmayan özellikleri kapatmak öneriliyor. Ayrıca, telefonunuzun düşük güç modunu kullanmak ve telefonu bir süre kapatıp soğumasını bekledikten sonra tekrar açmak da faydalı olabilir.

Dr. Roz ayrıca telefonu soğutmak için buz dolu bir poşete koymaktan kaçınmayı öneriyor. Ani ısı değişiklikleri telefonlara zarar verebilir ve buzun erimesiyle su telefonun içine girebilir.

Bu önlemleri alarak, telefonların aşırı ısınmasını engelleyerek batarya ömrünü önemli ölçüde artırmak mümkün olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.