MEB Asistanın tanıtımı yapıldı

MEB Asistanın tanıtımı yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB Asistanın tanıtımını yaptı ve MEB Asistanın sahip olduğu özellikleri duyurdu. 18 milyon öğrencinin ve 1 milyondan fazla öğretmenin sorularının yanıt bulması için yapılan sistem, yapay zekanın yardımıyla

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB Asistanın tanıtımını yaptı ve MEB Asistanın sahip olduğu özellikleri duyurdu. 18 milyon öğrencinin ve 1 milyondan fazla öğretmenin sorularının yanıt bulması için yapılan sistem, yapay zekanın yardımıyla kullanıcıları yönlendirme işlemini yerine getirecek. Soruların hemen yanıtlanması maksadıyla üretildiği belirtilirken, en net cevabın basit ve daha hızlı bir biçimde kullanıcılara ulaşacağı dile getirildi. Diğer taraftan özellikler bölümünde makine öğrenmesi ve doğal dil işlemesi gibi özelliklerin hakkında da detaylar paylaşıldı.

MEB Asistanın özellikleri

Koronavirüs tedbirleri alındıktan sonra icra edilen toplantıda tanıtımı yapılan yapay zekayla oluşturulan bu yeni sistem 7 gün 24 saat öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığına ulaşmasına imkan verecek. Bununla beraber kamu kurumlarında ilk defa yaygın olarak yapay zeka tabanlı sanal sistem de kullanıma açılmış oldu. Şimdiye dek 500 bin kullanıcı ve konuşmanın olduğu dile getirilirken, teknoloji alanında yapılan çalışmaların eğitim hayatıyla devam edeceği ifade edildi. Dünyanın şu anda çok farklı bir halde olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, zor dönemlere uyum sağlamak ve bu hallerde gerekeni yapabilmek toplumların sahip olduğu kabiliyetin derecesini gösterdiğini söyledi. Öte yandan pandemi döneminde MEB tarafından uzaktan eğitim noktasında hızlı ve etkin şekilde uyumluluğun sağlandığı ifade edilirken, dijitalleşme yolunda atılan adımların çok kısa zaman diliminde yapıldığı aktarıldı. 5 ile 10 senelik zaman diliminde atılabilir adımların, 5 ile 10 ay içerisinde yapılması yönünde kararların alındığını söyledi. MEB Asistan'ın özellikleri arasında sorulmuş her soru için cevaplanabilme özelliğinin olduğunu aktaran Bakan Selçuk, gelecek dönemde de daha çok yapay zeka çalışmasının karşımıza çıkacağını sözlerine ekledi. Bahsi geçen uygulama faaliyete geçince gelecek dönemlerde yapay zeka çalışmalarının da hızlanacağından hiç şüphe yok.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.