Mozilla‘da işler yolunda gitmiyor

Mozilla‘da işler yolunda gitmiyor

Büyük yada küçük fark etmeden bütün şirketler koronavirüs pandemisinden olumsuz şekilde etkilendi. En büyük etkiyi gören küçük firmalar finansal manada zor günler geçiriyor ve şu ana kadar popülerliğini devam

Büyük yada küçük fark etmeden bütün şirketler koronavirüs pandemisinden olumsuz şekilde etkilendi. En büyük etkiyi gören küçük firmalar finansal manada zor günler geçiriyor ve şu ana kadar popülerliğini devam ettiren Firefox’u geliştirme görevini yapan Mozilla‘da da işler olumsuz yöne gidiyor. Koronavirüs pandeminin ardından 250 kişilik ekip işten çıkarıldı ve bunun yanı sıra Mozilla Corporation’un önemli bir yapılanmaya girdiği ilan edildi. Tabii ki de tekrardan bu yapılanmanın sadece işten çıkarma ile sınırlı kalması mümkün olmadı.

Mozilla Yeni Projelerden Bazılarından Vazgeçmek Zorunda Kalabilir

Firma yeni çıkardığı ürünlerden birkaç tanesini geliştirmeyi durdurmak zorunda kalıyor. Ayrıca kazanılan gelirlerin ihtiyaçları karşılaması adına ek maliyetleri azaltmak gerekiyor. Tabi firmanın vazgeçmek gibi bir düşüncesi olmasa da bazı projeleri mevcut.  Ürün konusunda Firefox’un haricinde Pocket, Hubs sanal gerçeklik projesi, güncel VPN hizmeti, Web Assembly ve diğer gizlilik ve güvenlik ürünleri gibi projeler sürecek. Tekrardan yapılanmaya giren Firefox’un gelişimi nasıl etkilenecek sorusu şu ana kadar belirsizliğini koruyor. Fakat tarayıcının yavaş gelişmesi kullanıcıların rahatsız olma endişesini artırmasına yol açıyor. Bundan daha kötü olanı ise finansal beklentinin karşılanamaması ve Mozilla’nın reklam odaklı bir iş modeli karşısında boyun eğmek zorunda kalması olarak görülüyor. Bu sebeple Firefox yeni projelerinde reklam odaklı olarak çalışma hayatına geçebilir. Genel olarak bakıldığında Firefox, Chrome karşısında daha çok zorlanacak gibi duruyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.