NASA Mars'ta daha uzun kalmak için kıyafet üretti

NASA Mars'ta daha uzun kalmak için kıyafet üretti

Mars görevi adı verilen, Mars gezegenine Astronot gönderimi yapmak amacıyla NASA bu durum için ilk hazırlıklarını yapmaya başladı. Şu ana dek Ay'a adım atan insanlık, şu anda ise çok daha fazla süre boyunca uzayda kalmak gibi deneyimler

Mars görevi adı verilen, Mars gezegenine Astronot gönderimi yapmak amacıyla NASA bu durum için ilk hazırlıklarını yapmaya başladı. Şu ana dek Ay'a adım atan insanlık, şu anda ise çok daha fazla süre boyunca uzayda kalmak gibi deneyimler için çalışmalar yapıyor. Bu noktada Astronotların en fazla zorluk çektiği problem ise uzayda yer çekiminin olmayışıdır. Normal şartlarda geliştirilmiş olan mekikler şu anda Astronotların uzun zaman boyunca görev almaları adına sanal yer çekimi oluşturma özelliğine sahip. Günümüzde Uluslararası Uzay İstasyonu’da Astronot ve Kozmonotların sanal bir yer çekiminin yardımıyla uzayın yaratmış olduğu olumsuz durumlardan etkilenmesi bir miktar engellenmiş oldu. Fakat Mars görevinin yapıldığı esnada Astronotlar tahmini olarak uzun süreler Mars bünyesinde görev alabilir. 

Mobil Olarak Yer çekimi Oluşturabilecek

NASA yaptığı çalışma ile üretmiş olduğu Astronot kıyafeti, mobil şekilde sanal yer çekimi oluşturabilecek. Bununla birlikte uzayda yer çekiminin olmaması sebebiyle hastalıkların da önüne geçilmesi adına çalışılacak. Mars bünyesinde bulunan mikro yer çekimine uzun zaman maruz kalmak kas atrofisi, bulanık görmek ve diğer sağlık sorunlarına sebep olduğu tahmin ediliyor. Neeki Ashari ve ekibinin yaptığı çalışmalar sonucunda geliştirilen hareketli yer çekimi kıyafeti kan akışını vücudun alt bölümlerine kaydırıyor. Bununla beraber kemik ve kas yoğunluğunun korunması amacıyla yer reaksiyonu kuvvetleri oluşturma gibi özelliklere sahip. Üretilen bu Astronot kıyafeti ile beraber, Mars görevi tarzındaki uzun uzay araştırmaları, Astronotların bu konuda daha az korku yaşamasına sebep olacak. Diğer taraftan Astronot, Mars bünyesinde bu kıyafet ile çok uzun zaman kalmayı da başarabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum