Norveç’li Adevinta, eBay Classfieds'ı Satın Aldı

Norveç’li Adevinta, eBay Classfieds'ı Satın Aldı

Interactive Advertising Bureau’nun 2019 yılına ait paylaşılan verilere göre yaklaşık olarak 125 milyar dolar olan internet reklam pazarında yer alan küçük ilanlar elde edilen kazancın yalnızca yüzde üçlük kısmını oluşturuyor.

Interactive Advertising Bureau’nun 2019 yılına ait paylaşılan verilere göre yaklaşık olarak 125 milyar dolar olan internet reklam pazarında yer alan küçük ilanlar elde edilen kazancın yalnızca yüzde üçlük kısmını oluşturuyor. Ayrıca bu bölümdeki en büyük payı Google ve Facebook paylaşıyor. Daha öncesinde bu bölümdeki liderliği Craglist ve eBay Classfieds şirketleri üstleniyordu. 25 yıl öncesinde AuctionWeb ismiyle kurulan eBay, 2008 senesinde en başta Danimarkalı DBA önderliğinde global olarak çeşitli küçük ilan şirketlerini satın aldıktan sonra eBay Classifieds Group’u meydana getirdi. eBay Classifieds Group, 2020 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte kazandığı 248 milyon dolarlık rakamla şirketin kar marjının yüzde onluk bölümünü oluşturması sebebiyle eBay’in e-ticaret planlarında yerini alamadı. eBay, ilk olarak Amazon gibi rakipleriyle yarışa dahil olmak adına, daha öncesinde Skype ve PayPal gibi kendisine ait bazı şirketleri sattı. eBay’in 2019 yılının mart ayı içerisine açıklamış olduğu strateji raporunda, Elliot Management gibi yatırımcı kişilerin baskısyla Classifieds Group ve çevrimiçi bilet satış sitesi olan StubHub’ı satışa çıkaracağını duyurmuştu. StubHub, kasım ayı içinde 4 milyar dolar değerinde ödenen parayla Viagogo’ya satıldı. Diğer yandan Classifieds Group ise açık arttırma şeklinde özel sermaye şirketi Adevinta’ya satışı yapıldı. Adevinta, açık arttırma yöntemiyle satışı yapılırken Blackstone ve Prosus gibi önemli yatırım şirketleriyle rekabet etti ve burdan kazanarak çıkmayı başardı.

EBay Şirketinin Kazandırmaya Devam Edeceği İfade Edildi

Yapılan anlaşmanın ardından eBay, nakit değeri 2,5 milyar dolar ve küresel çevrimiçi reklamlarda yüzde 44’e yakın bir rakamla Adevinta’nın 540 milyon hissesini almak için hak kazandı. Bu durumdan sonra, şirket nakit kazanmayı sürdürürken, küçük ilanlar bölümünde de ismini duyurmaya devam edecek. eBay şirketinin CEO’su Jamie Iannone satışa ilişkin olarak, hisse sahibi olanlara kısa ve uzun dönemlerde katkı sağlamaya devam edeceklerini, ilan alanının gelecek dönemlerinde de yer alabileceklerini söyledi. Yapılan bu açıklamanın hemen ardından, Oslo Borsa’sında bulunan Adevinta hisselerinde yüzde 32 değer artışı yaşandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.