Türkiye'nin İlk Entegre Güneş Enerjisi Paneli Tesisi Aktif Hale Geldi

Türkiye'nin İlk Entegre Güneş Enerjisi Paneli Tesisi Aktif Hale Geldi

Ülkemizin geldiği noktada yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma oranı az miktarda olsa da, son dönemlerde yapılan yatırımlar ve bu alana daha çok değer verilmesiyle beraber ilk adımlar atılıyor.

Ülkemizin geldiği noktada yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma oranı az miktarda olsa da, son dönemlerde yapılan yatırımlar ve bu alana daha çok değer verilmesiyle beraber ilk adımlar atılıyor. Ülkemizin ilk entegre güneş paneli fabrikasıyla beraber büyük bir yolun daha kat edildiği görüldü. Ankara’ya bağlı olan Sincan ilçesinde 400 milyon dolarlık yatırım ile kurulma aşaması tamamlanan fabrika, Türkiye’nin ilk, Avrupa’da ve Orta Doğu’da bulunan tek entegre güneş paneli üretim tesisi olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

100 Milyon Dolar Tasarruf Sağlaması Planlanıyor

Senelik olarak 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesi ile açılan bu tesis, 2016 senesinde ihalesi yapılarak yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları projesi içerisinde inşası yapıldı. Yüzde 10 oranının üstünde yerli ve milli orana sahip olan bu panellerin sayesinde, her sene tahmini olarak 100 milyon dolar değerinde panel ithalatının önlenmesi adına çalışmalar yapılacak. Yalnızca üretim hattı ile sınırlı kalmayan fabrika içerisinde, güneş enerjisi teknolojilerinin yapılması amacıyla da bir Ar-Ge merkezinin kurulacağı ifade edildi. Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası bünyesinde geliştirilmesi sağlanan panellerin ilk etaptaki müşterisi de belli oldu. YEKA-1 GES projesi içinde Konya Karapınar’da kurulması planlanan güneş enerjisi santralinde kullanımı yapılacak. Konya Karapınar GES adına da 1 milyar dolar değerinde bir yatırım yapılacak ve senelik olarak 2,6 milyar kilovatsaat elektrik üretimi sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum