Uzmanlar araç sahiplerini uyardı! Otomobiller için hayati önem taşıyor!

Uzmanlar araç sahiplerini uyardı! Otomobiller için hayati önem taşıyor!

Kış aylarının gelmesiyle araçların kış bakımı çok önem kazanıyor. Uzmanlar özellikle soğukların artmasıyla araç sahiplerini araçlarda mutlaka antifiriz bulunmasının araç için hayatı önem taşıdığını belirterek, araç sahiplerini uyarıyor.

yaklaşan Kış aylarının gelmesi ile birlikte otomobillerin zorlu şartlara hazırlanması için bakımlarının yapılması ve soğuk kış aylarını rahat ve hasarsız ve zararsız geçirmek için  uyarıda bulunan uzmanlar, "aracın antifriz seviyesi ve özelliğinin kontrol edilmesi" araçlar için hayati önem taşıyor" dedi.

"ANTİFİRİZ KADAR KALİTESİDE ÇOK ÖNEMLİDİR"

Otomobillerin soğuk geçen kış aylarında sağlıklı çalışması için antifriz ve sıvı bakımlarının mutlaka yapılması gerekiyor. Özellikle soğuk kış aylarına girerken aracın antifriz seviyesinin ve özelliğinin kontrol edilmesi otomobiller açısından hayati önem taşıyor. Ayrıca araçta camların buğu ve ıs yapmasını engellemek ve ısıtma sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için uzmanlar tarafından antifriz bakımının mutlaka yapılmasını öneriliyor. Antifiz ve Sıvı bakımının aksatılması durumunda otomobiller, sürücüleri yüksek maliyetli zararlara uğratabiliyor. Uzmanlar  sıvı bakımı esnasında olası arızalardan kaçınmak için, kaliteli ve güvenilir antifriz kullanılmasıının da şart olduğunu belirtiyor.

1-001.jpg

"ANTİFRİZ YAZ-KIŞ KULLANILMALIDIR"

Otomobillerde antifrizin yaz-kış ayırt etmeksizin kullanılması gerektiğini belirten motor ustası Ahmet Tokdemir, antifriz kontrolünün ise kış mevsimine girerken yapılmasını önerdi. Antifriz türünün yaşanılan yerin coğrafi koşullarına uygun olarak belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Tokdemir, "Herkesin bildiği şu şekildedir aslında, 'Kış geldi aracıma antifriz koyayım ve donmasın.' Antifriz donmayı engelleyen bir kısımdır doğru ama yaz-kış olması gereken bir şeydir. Korozyonu önler.

Ben çok şahit oldum. Silindir kapak contası yanıkları, radyatör patlakları gibi nedenlerle çok insan yolda kalıyor. Kışın antifriz koyduktan sonra patlak oluşuyor ve daha sonra su ilave edilince araç yolda kalıyor veya arıza çıkıyor. Antifriz kışın çok önemlidir ama yazın da kullanılması gerekir. Genelde kışa girerken kontrolünün yapılması gerekir. Derece, renk ve aktifliğinin kontrol edilmesi önemlidir. Bulunduğunuz şehre göre derecesi değişir. Ortalaması 25 derece olmak şartıyla doğu illerimizde 40 derece ister. Çünkü 25 derece yaptığınız zaman daha soğuk bir havayla karşılaştığınız zaman donar. Bulunduğunuz şehrin soğukluk ortalamasına göre antifriz derecesini bulundurmak gerekiyor. Ortalama şehir sıcaklığı ve soğukluğuna göre antifriz miktarı yeterlidir. Fazlası da zararlıdır eksiği de zararlıdır" şeklinde konuştu.

1-001.jpg

"KALİTELİ VE DOĞRU ANTİFRİZ KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ"

Araçlardaki antifrizin 3-4 seneden fazla kullanılmaması gerektiğini ifade eden Ahmet Tokdemir, zaman aşımına uğradığında ise motor aksamında ciddi hasarlara sebep olduğunu söyledi. Kaliteli antifriz kullanımının da bir o kadar önemli olduğunu vurgulayan Tokdemir, "Antifriz 3 veya 4 sene sonra özelliğini kaybediyor. Artık motorda aşınma, korozyon, radyatör patlaklarına neden oluyor. Genellikle uzun yolda denk geliyor.

Saf antifriz 60 derecedir. Öylelikle koyduğunuz zaman arabaya zarar verir. Onun için biraz saf su koymak gerekir. Antifriz kalitesi önemlidir. Taklitleri piyasada oldukça fazla. Antifriz çok koyu yeşil veya kırmızı olabiliyor. Ben şahit oldum. Çok kırmızı renkte bir antifriz koyduk ve birkaç ay sonra silindir kapağını sökmek zorunda kaldık. Boya çıktı. Ucuza satılan antifrizlere kesinlikle kanmasınlar" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.