İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

2020-2021 yılı eğitim döneminde okullar açılacak mı, yüz yüze eğitim olur mu?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020- 2021 eğitim öğretim yılı için okulların daha önce 31 Ağustos'ta açılacağını duyurmuş, pandeminin   yaygınlaşması  nedeniyle okulların açılması 21 Eylül tarihine ertelenmişti. Şimdi merak edilen 21 Eylül'de okullarda yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan milyonlarca hastanın ve binlerce insanın ölümüne sebep olan korona virüs salgını  insanların tüm yaşamını etkilerken  özellikle eğitim sektörünü de derinden etkiledi. Eğitimin durmasına ve okulların kapanmasına sebep oldu. 

İlk baştaki hızlı artan vaka sayılarının kontrol altına alındığı görülse de son zamanlarda vaka ve ölüm sayılarında hızlı yükseliş yaşandı. 2020-2021 eğitim ve öğretiminin başlamasına kısa bir süre kala tüm veli ve öğrencilerin merakla beklediği okulların açılmasına ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı tarih olan 21 Eylül'de okulların açılıp yüz yüze eğitimlere başlayıp başlamayacağı yönünde meraklı bir bekleyiş var.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim ve öğretim yılı için yaptığı planlamayı açıklamış ilk açıklamada okulların 31 ağustos tarihinde kademeli eğitimle başlanacağını duyurmuştu. Bu açıklamaya göre mevcut öğrenciler yoğunluk oluşmamasını ve sınıfların mesafe kurallarına göre az öğrenci ile haftanın belirli günleri bir kısım öğrenci evde, bir kısım öğrenci okuldan  olmak üzere yüz yüze eğitim planlıyordu. Artan korona virüs vakaları nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı  yüz yüze eğitime başlama tarihini revize ederek 21 Eylül olarak duyurmuştu. 

Bu açıklamadan sonra son günlerde özellikle korona virüs hastalarının artışı nedeniyle veliler ile öğrencilerde merak ve aynı zamanda korku dolu bir bekleyişle 21 eylülde okulların açılıp açılmayacağını merakla bekliyorlar. Bazı velilerin  eğitimin kanuni çerçevede zorunlu  olmasına rağmen çocuklarının can güvenliğinin sağlığının hiç bir şeyden önemli olmadıklarını belirterek çocuklarını okullara göndermeyeceklerini söylüyorlar.

Benim görüşüm ve edindiğim bilgilere göre bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı çok hassas bir şekilde çalışmalar yürütüyor. Ayrıca okulların açılmasının tekrar ileri bir tarihe ertelenmesi düşünülüyor. 

Benim görüşüm de koronavirüs vakalarının hızla artığı günlerde okulların açılmasının çok tehlikeli olacağı yönünde.

Önceki ve Sonraki Yazılar