Adana'nın neyi meşhur, tarihi yerleri, yemekleri ve ilçeleri nelerdir?

Adana'nın neyi meşhur, tarihi yerleri, yemekleri ve ilçeleri nelerdir?

Türkiye'nin büyük illerinden biri olan ve kebabıyla ünlü Adana'nın tarihi yerleri, yemekleri ve ilçeleri nelerdir, sizler için araştırdık. İşte Adana'nın tarihi yerleri yemekleri ve ilçeleri.

Kebabı ile ünlü ve Türkiye'nin en büyük illerinden biri olan Adana’nın neyi meşhur, Adana’nın meşhur yemekleri ve ilçeleri . sizler için araştırdık.


Türkiye’nin güzel ili Adana’nın neyi meşhurdur? Adana denince akla gelen meşhur yemekler arasında kebap birinci sıradadır? Peki, bunun dışında Adana’nın yiyecek neyi meşhur? Adana’nın neyi meşhur denince tarihi yerleri de akla geliyor. İşte Adana’nın meşhur yemekleri ve Adana’yı Adana yapan şeyler;

1.jpg
Adana’nın neyi meşhur, Adana’nın meşhur yemekleri

Türkiye’nin en kalabalık altıncı ili olan Adana’nın meşhur yemekleri arasında elbette ki en önemlisi kebaptır. Ancak Adana’nın yiyecek neyi meşhur dendiğinde verilecek başka cevaplar da vardır. Peki, kebap dışında Adana’nın yiyecek nesi meşhur? Adana’nın sadece yemekleri değil, barındırdığı doğal ve tarihi güzellikleri de meşhurdur. Adana’nın neyi meşhur tarihi yerleri nelerdir? İşte Adana denince akla gelenler ve Adana'nın neyi meşhur sorusunun cevabı;


Adana’nın meşhur yemekleri

Adana’nın yiyecek neyi meşhur denince verilebilecek cevaplar birbirinden güzel lezzetlerden oluşuyor. Bunların en önemlileri; Yüksük çorbası, Analı Kızlı çorbası, Adana kebabı, Hamiş, Karakuş, Mahluta, Karsambaç, Bici Bici, Aşlama, Şırdan. Adana’nın meşhur içeceği ise şalgam suyudur.


Adana'nın tarihi yerleri

Sadece yemekler mi? Bunun dışında Adana’nın neyi meşhur, tarihi yerleri de var elbette. Hasan Ağa Camii, Ramazanoğlu Konağı, Kozan Kalesi ve Manastırı, Ulu Camii, Adana Misis (Yakapınar) Ören Yeri, Adana Taşköprü ve Adana Anavarza (Dilekkaya Köyü) Ören Yeri Adana’nın tarihi yerlerindendir.

Adana üniversiteleri

Adana’da yer alan üniversiteler: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Kanuni Üniversitesi.

1-002.png

Adana ilçeleri

Adana’nın ilçeleri: Seyhan, Yüreğir, Karaisalı, Aladağ, Ceyhan, Feke, İmamoğlu, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli, Yumurtalık

adananin-neyi-meshur-tarihi-yerleri

Adana denince akla Orhan Kemal de gelir. Adana’nın Ceyhan ilçesinde dünyaya gelen Orhan Kemal romanlarında Adana’yı özümsemiş olmasının yansımaları görülür. Kemal’in “Bereketli Topraklar Üzerinde” adlı romanı sinemaya da aktarılmıştır. Roman, Çukurova’da pamuk tarlalarında ırgatlık yapanların hayatlarını konu edinir.

Adana’nın nesi meşhur sorusunun cevabı sadece yemekler ve tarihi yerlerle sınırlı değil. Adana’nın ayrıca pamuğu (Beyaz altın), Çukurovası, Ceyhan ve Seyhan Nehri de meşhurdur.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.