Adıyaman'ın neyi meşhur, tarihi yerleri. yemekleri ve ilçeleri nelerdir?

Adıyaman'ın neyi meşhur, tarihi yerleri. yemekleri ve ilçeleri nelerdir?

Türkiye'nin güzel illerinden biri olan ve Nemrut dağı ile ünlü Adıyaman'ın tarihi yerleri, yemekleri ve ilçeleri nelerdir, sizler için araştırdık. İşte Adıyaman''ın tarihi yerleri yemekleri ve ilçeleri.

nemrut sağı ile ümlü  Adıyaman’ı merak eden okuyucularımız için Adıyaman’ın neyi ile ünlü olduğunu araştırarak bir içerik hazırladık. Adıyaman’ın yiyecek neyi meşhur? Bunun dışında Adıyaman’ın neleri meşhurdur?  adıyamanın ilçeleri.


ADIYAMAN'IN TARİHİ

Eski adı Hısnımansur olan Adıyaman’da tarih boyunca Hitit, Hurri, Mitanni, Kummuh, Asur, Pers, Seleukos, Kommagene Krallığı ile Roma ve Bizans hakimiyeti görülmüştür. Adıyaman neyi ile ünlü diye soran okuyucularımız için Adıyaman’ın meşhur yemekleri ve tarihi yerlerini de içeren bir yazı hazırladık. Adıyaman’ın neyi meşhur? Köfteleri dışında Adıyaman’ın yiyecek neyi meşhur? Sadece yemekler değil, tarihi yerler ve doğal güzellikler konusunda da son derece zengin olan Adıyaman’ın neleri meşhurdur?


Adıyaman’ın meşhur yemekleri

Adıyaman denince akla gelen şeyler genellikle içli köfte, çiğköfte gibi yiyeceklerdir. Ancak Adıyaman sadece bu yemeklerle meşhur değil. Adıyaman’ın meşhur yemekleri aşağıda yer almaktadır:

adiyamanin-neyi-meshur

Çılbır, Pestil, Adıyaman kebabı, Şilki (Şillik) tatlısı, Malhıta Çorbası, Pıtpıtı Çorbası, Dövmeç, Kel köfte, Yarpızlı (Yarpuzlu) köfte, Yapıştırma, Çiğ köfte, Semsek.

1-001.jpg

Adıyaman’ın tarihi yerleri

Adıyaman neyi ile ünlü denince akla tarihi yerler de gelir. Bunlardan bazıları; Adıyaman (Hısn-I Mansur) Kalesi, Cendere Köprüsü (Septimius Severus), Altınlı Köprü, Göksu Köprüsü, Perre Antik Kenti ve Kaya Mezarları, Haydaran Kaya Mezarları, Turuş Kaya Mezarları, Zey Mağaraları, Gümüşkaya Mağaraları, Palanlı Mağarası, Derik Kutsal Alanı ( Hereoon ), Sofraz Tümülüs Mezarları, Karadağ Tümülüsü, Beştepeler, Ulu Camii, St Paul Kilisesi, Nemrut Dağı Ören Yeri, Arsameia Örenyeri (Nymphaıos Arsameiası) ve Adıyaman Müzesi’dir.

2.png

Adıyaman ilçeleri

Adıyaman’ın ilçeleri: Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik, Tut.

Birçok heykelin yer aldığı Nemrut Dağı, bir milli park haline getirilmiştir. Karakuş Tepesi, Cendere Köprüsü gibi tarihi değerlerin de bulunduğu Nemrut Dağı UNESCO tarafından dünyanın 8. harikası seçilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.