Aşure nedir? Aşure ayının önemi nedir? Aşure ayında neler yapılmalı?

Aşure nedir? Aşure ayının önemi nedir? Aşure ayında neler yapılmalı?

Muharrem ayı hicri takvimine göre o yılın ilk ayı olan muharrem ayının onuncu günü aşure günü olarak kutlanır. islamiyet'te önemli bir ay olan muharrem ayı ve aşure günü çeşitli ibadet ve etkinliklerle kutlanır.işte aşure ayı nedir aşure ayının önemi.

Dünyada tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye'de de muharrem ayı ve aşure gününün önemi çok büyüktür.  Hicri takvimine göre yılın ilk ayı aşure ayı, muharrem ayının ayının onuncu günüde aşure günü olarak kutlanır. muharrem ayı islam tarihi ve kültürünün gelişmesinde önemli bir rol almıştır. Hicri bir yılın başlangıcı olması sebebiyle sevinç ve sürur vesilesi olduğu kadar, ümmet-i Muhammedin içine düştüğü tefrika sonucunda Peygamber Efendimizin en değerli varlıklarından olan Hz. Hüseyin (r.a) ve evlatlarının Kerbela’da bu ayda şehit edilmesi, bu ayın hüzün ve elemine işaret eder. Esas itibariyle her mü’min, Muharrem ayına ulaşınca sevinç ve hüznün iç içe geçtiği bu ikilemi gönül dünyasında bir arada hisseder. 

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜNÜN ÖNEMİ

İslam tarihinin en önemli olaylarından biri olan Peygamber Muhammed (S.A.V)'in Mekke'den Medine'ye göç etmesi. 16 Haziran 622 tarihine rastlayan bu gün, İslâmiyet tarihinin ve Hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. Hicri takvimin ilk ayı Muharrem ayı, dört haram aydan biri olup bu ayda yapılan ibadetler daha faziletli olarak belirtilmektedir. Muharrem ayının 10. günü ise Aşure günü olup, İslam alemi açısında birçok önemli olayların gerçekleştiği bir gündür.

Muharrem ayının 61 tarihinde ve onuncu gününde  Kerbela’da yaşanan ve Hz. Peygamber (s.a.v)’in sevgili torunu Hz. Hüseyin’in şehadetiyle sonuçlanan tefrika ve savaş o nispette yürek yakıcıdır. 

14.jpg

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜNDE HANGİ İBATLER YAPILMALI?

Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.

Muharrem’in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir., Aşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir 

Hz. Peygamberin (s.a.s.) yahudilere muhalefet için ertesi sene âşûrâ orucunu Muharrem’in dokuzuncu günü de tutacağını söylemesi  bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve on birinci günlerinde tutulmasının daha doğru olacağına işaret etmektedir.

Şu da bilinmelidir ki, Ramazan orucu farz kılınınca Hz. Peygamber (s.a.s.), isteyenlerin âşûrâ orucu tutup isteyenlerin tutmayabileceğini belirtmiştir.

9.jpg

HİCRİ YILBAŞI NEDİR NE ZAMAN KUTLANIR?

Muharrem ayı, 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, kameri yılda, güneş değil ayın hareketleri esas alınır. Hicri tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Mekke’den Medine’ye göç edişi ile başlar. Hicretin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesi, Hz. Ömer devrinde olmuştur. Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl (Miladi 622), İslâmî takvimin başlangıç yılı (Hicri 1) olarak, Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul edildi.

2-001.jpg

MUHARREM AYININ 1. GÜNÜ AŞURE GÜNÜNDE NELER YAPILMALI?

Ülkemizde muharrem ayını ibadetle geçirilmesinin yanında, bazı etkinlikler ve uygulamalar vardır. Bunlardan en önemlisi muharrem ayının 10. gününde müslümanlar o gün evlerine alış veriş yapmak için çeşitli gıdalar ve yiyeceklerden azar azar alıp o günü alışveirşle geçirirlrse o yılı evlerinin bereketinin daha çok olacağını ve o  yılı ekonomik anlamda daha rahat geçireceklerine inanırlar. Birde bu aylarda alına çeşitli yiyeceklerden aşureler yaparak komşularına dağııtırarak bu ayı eda etmenin mutluluğunu yaşarlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.