Bakan Karaismailoğlu müjdeyi verdi: 15 Haziran’a kadar 9 ülkeye uçuşlar tekrar başlıyor

Bakan Karaismailoğlu müjdeyi verdi: 15 Haziran’a kadar 9 ülkeye uçuşlar tekrar başlıyor

Ulaştırma ve altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, Çoronavirüs nedeniyle durdurulan hava yolu uçuşları tekrar başladığını belirterek, 15 Haziran'a kadar 9 ülkeye uçuşlar tam kapasiteyle tekrar başlayacak dedi.

Ulaştırma ve altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamad Çoroona virüs nedeniyle tedbir amaçlı durdurulan tüm uçuşların normalleşme kapsamında kademeli olarak tekrar başladığın belirterek ilk etapta 15 hazirana kadar 9 ülkeye tekrar uçuşların başlayacağının müjdesini  verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün itibariyle uluslararası uçak seferlerinin başlatıldığını açıklayarak, “Salgın Pandemi sebebiyle dünya genelinde alınan koruyucu tedbirlerin normalleşme süreci kapsamında esnetilmesiyle birlikte kademeli bir şekilde bugün itibariyle Hollanda, Almanya ve İngiltere olmak üzere üç ülkeye, 15 Haziran’da ise 9 ülkede 15 noktaya uluslararası seferler başlıyor” dedi.

hava-yolu.jpg

53 HAVALİMANI SALGINA KARŞI ÖNLEMLERLE DONATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni normalleşme adımları kapsamında 1 Haziran'da başlayan iç hat uçuşlarının ardından yurt dışı seferlerini bugün itibariyle bazı ülkeleri kapsayacak şekilde tüm tedbirleri alarak kademeli bir şekilde  yeniden başlattıklarını açıkladı. Yurt dışı uçuşların aynı titizlikle ve tüm önlemleri alarak  kontrollü olarak başlatıldığını ve risksiz ülkelerle tarifeli uçuş operasyonların yapılacağını anlatan Karaismailoğlu, uçuşların yeniden başlamasından önce ulusal ve uluslararası sağlık otoriteleri ile yapılan çalışmaların sonucunda daha sağlıklı ve güvenli standartlara sahip uçuşlar yapılacağının altını çizdi. Salgınla mücadele tüm tedbirlerin ve önlemlerin titizlikle  en üst seviyede alındığını açıklayan Bakan Karaismailoğlu,Çoronavirüs ( kovid-19 ) salgınına yönelik olarak havalimanlarının Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun öngörüleri ve önerileri doğrultusunda sertifikalandırıldığını da anımsattı. Karaismailoğlu  Şu ana kadar 53 havalimanının artık salgına karşı önlemlerle donatılarak, güvenli bir şekilde hizmet vereceğini de söyledi, Karaismailoğlu, uluslararası uçuşlarda uçuş yapılacak diğer ülkelerle fikir alışverişinde bulunularak söz konusu sertifika tedbirlerinin paylaşıldığını ifade etti.

ucuslar.jpg

“İLK GÜN UÇUŞLARI HOLLANDA, ALMANYA VE İNGİLTERE'YE YAPILACAK”

Bakan Karaismailoğlu, uluslararası uçuşlarının karşılıklı açılmasıyla ülkelerle mutabakatların yapılmaya devam ettiğini altını çizerek, “Uçuşları başlattığımız ilk gün Hollanda, Almanya ve İngiltere ile 15 Haziran’da ise 9 ülke ile 15 noktaya uçuşlar yapılacak. Mutabakatlarımız sürdükçe de uçuş yapılan nokta ülke ve nokta sayısını kademeli olarak artıracağız” dedi. Salgın döneminde dünyanın bütün ülkelerinde benzer tedbirler tüm önlemlerin  alındığını belirten Karaismailoğlu, inanıyorum ki bundan sonra kademeli bir şekilde salgınla mücadele de önemli eşiğin geride kalması nedeniyle uluslararası uçuş yapan ülke sayısının hızla artacağına inandığınısöyleyerek, özel şirketlerin uçuş planlamasının da ayrıca devam ettiğini kaydetti.

thy.jpg

Bakan Karaismailoğlu, uçuşlarda yolcuların ve tüm personelin uyulması gereken önemli kuralların olduğuna da dikkat çekerek, “Hepimizin ve sevdiklerimizin korunması içinve onları üzmemek için bu kurallara uymamız şart” dedi. Karaismailoğlu, kuralların en başında tüm yolcuların havalimanlarında ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve geliş uçuşlarında yolcu bilgi formu doldurmaları gerektiğini belirtti. Karaismailoğlu, “Tüm gelen yolcularımız titizlikle detaylı bir şekilde muayene edilecek ve semptom gösterenler test edilecek. Bu prosedür uçuş öncesinde ve esnasında havayolu tarafindan yolculara duyurulacak. Testi pozitif çıkan yolcular ülkeye kabul edilmeyecek ve deporte edilerek geldikleri ülkeye geri gönderilecek. Tüm uçuşlarda havayolları SHGM tarafından yayımlanan havayolu ve havalimanı salgın rehberindeki kurallara uyacak. Uçuş başlatılacak ülkeler için verilecek uçuş izinleri Sağlık Bakanlığı ile koordine edilecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu sözlerini, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kesintisiz çalışmalarına ve müzakerelerine devam eden Türkiye, istikrarlı duruşu, kararlılığı ve öngörüsü ile bu süreçten de başarı ile çıkıyor. bu süreci en iyi yöeneten ülkelerden bir olup dünyada övgüler almamız bu işi ne kadar doğru yaptığımz anlamını taşıyor. Bundan sonra ki dönemde 'Daha güçlü ve daha büyük Türkiye için durmak yok, yola devam ' diyoruz " ifadeleri ile tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.