Bekçilerin eğitim süreci, yeni görev şekli ve sorumlulukları belli oldu

Bekçilerin eğitim süreci, yeni görev şekli ve sorumlulukları belli oldu

TBMM'sinde çıkan yasayla emniyet genel müdürlüğü bekcilerin yeni görev şekilleri eğitimleri ve sorumlulukları ile açıklama yapıldı

İllerde gece güvenliğin sağlanması için eski bir sistem olan Bekcilik tekrar gündeme gelmiş ve göreve başlayarak mahallelerde gece güvenliğini sağlıyorlardı. Mahallelerde eski bekcilik sistemi geri geldikten sonra, mahallerde asayiş olaylarında düşüş yaşanmış, özellikle de hırsızlık olayları yok denecek kadar düşmüştü. AK Parti hükümeti, Cumhur itifakı kapsamında Milliyetci Hareket Partisi, ile anlaşarak Bekcilerin görev ve yetkileri hakkında yeni bir kanun teklifi meclise vererek kabül edilmiş ve yasalaşmıştı.

 Emniyet Genel Müdürlüğü 'Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'na ilişkin açıklamada bulundu. Bekçilerin görev, yetki ve sorumluluklarının belirtildiği açıklamada eğitim sürecine ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

2-001.jpg

Konuyla ilgili Emniyet'ten 'bekçi' açıklaması geldi

Emniyet Genel Müdürlüğü 'Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'na ilişkin açıklamada bulundu.

Bekçilerin görev, yetki ve sorumluluklarının belirtildiği açıklamada eğitim sürecine ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nen yapılan açıklamada "Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu teklifi TBMM Genel Kurulu'nda 11.06.2020 tarihinde kabul edilerek kanunlaşmıştır. Söz konusu kanunla Çarşı ve Mahalle Bekçilerimizin görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili olarak yapılan yeni düzenlemeler doğrultusunda sahada görev yapan tüm Çarşı ve Mahalle Bekçilerimize yönelik olarak;

İnsan hakları,

Davranış ilkeleri ve etkili iletişim,

Durdurma, kimlik sorma, kontrol, yakalama ve muhafaza altına alma yetkisi,

Zor kullanma yetkisi,

Silah kullanma yetkisi,

Suça el koyma yetkisi,

Disiplin mevzuatı,

Konularında, görevlerini ifa ettikleri illerinde, branşlarında uzman amirler tarafından 15-17 Haziran 2020 tarihleri arasında 3 tam gün sürecek eğitim verilecektir. Ayrıca teşkilatımıza yeni atanan 8 bin 242 Çarşı ve Mahalle Bekçisi de 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 3 aylık eğitime alınacaktır. Bu 3 aylık eğitim akabinde ise atandıkları illerinde de 2 aylık uygulamalı eğitime tabii tutulacaklardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.