İzmit Körfezi'nde deniz salyası paniği!

İzmit Körfezi'nde deniz salyası paniği!

İzmit Körfezi'nde kısıtlama günü ortaya çıkan beyaz tabaka, görenleri hayrete düşürdü. Deniz salyası adı verilen ve tek hücreli canlıların sebep olduğu belirlenen sıvıyı incelemeye alan yetkililer, korkulacak bir durum olmadığını belirtti.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bulunan Halıdere ve Değirmendere bölgelerinin sahil beldesinde oluşan görüntü, vatandaşları hayrete düşürdü. Masmavi suların beyaz tabakayla kaplandığını gören duyarlı vatandaşlar, durumu derhal yetkililere bildirdi. 

İzmit halkı, bu sabah kısıtlama saatlerinde Körfez kıyısında gördükleri manzara ile şaşkına döndü. Körfez suyunun beyaz bir tabakayla kaplanması vatandaşları paniğe sürüklerken sahil kesiminde oluşan görüntü, birçok vatandaş tarafından cep telefonları ile kayıt altına alındı. 

İzmit Körfezi'nde deniz salyası paniği!

Durumu yetkililere bildirien vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı görevliler, körfezin yüzeyinde bulunan beyaz tabaka ile ilgili incelemelerde bulundu. Araştırmaların sonucunda körfezin üzerinde oluşan tabakanın deniz salyası olduğu tespit edildi. 

DENİZ SALYASI NEDİR?

Deniz salyası, denizlerde yaşayan tek hücreli ve gözle görülemeyecek kadar küçük mikroskobik canlıların zamansız ve aşırı çoğalması ile meydana gelir. bu canlıların hücre içi sıvılarının ortamda biriktirdiği organik maddenin fiziksel ve kimyasal etkenlerle bir araya gelerek oluşturdukları yapışkan kitleye deniz salyası ismi verilir. 

İzmit Körfezi'nde deniz salyası paniği!

Halk ağzındaki adı deniz salyası olan Müsilajın oluşabilmesi için suyun sıcak ve durgun olması gerektiği biliniyor. Yani küresel ısınma ve mevsim değişiklikleri müsilaj oluşmasında önemli bir etken iken uzmanlar, deniz kirliliğinin de müsilaj oluşumu için önemli bir etken olduğunu kaydediyor. 

İzmit Körfezi'nde deniz salyası paniği!

MÜSİLAJ CANLILARA ZARAR VERİR Mİ?

Marmara Denizi'nde ilk kez 2007 yılında rastlanan deniz salyasının günümüzde, vatandaşların dikkati ve yetkililerin denizlerde temizlik çalışmaları sayesinde daha nadiren görülüyor. Müsilajın oluşumu, toksin üretimi nedeniyle bazı deniz canlıları için tehdit oluşturmakla birlikte, tehlikeyi sezen canlıların müsilajın oluştuğu bölgeden uzaklaşması, zararın önüne geçiyor. 

İzmit Körfezi'nde deniz salyası paniği!

Hava koşullarının normal düzeye girmesiyle birlikte müsilajın daha az görüleceğini ve zamanla yok olacağını ifade eden uzmanlar, vatandaşları denizlerin temizliği konusunda daha hassas olmaya davet etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.