Marketlerde sigara satışına yasak geliyor!

Marketlerde sigara satışına yasak geliyor!

Ticaret Bakanlığı yeni bir kanun taslağı hazırlayarak küçük esnafın yüzünü güldürecek kararlara imza attı. Yapılan değişiklikle zincir marketlerde sigara, tütün ürünü, mobilya ve teknolojik ürünlerin satışına yasak getirildi.

Ticaret Bakanlığı yetkililerince hazırlanan yeni kanun taslağı, küçük esnafa umut kaynağı oldu. Yeni tip koronavirüsün getirmiş olduğu pandemi sürecinden olumsuz etkilenen meslek gruplarının başında gelen esnafların uzun yıllardır mücadele ettiği zincir marketler hakkında yeni düzenlemeler getirildi. 

Hazırlanan taslakta, geleneksel perakende işletmelere olumsuz etkilerinin azaltılması için zincir marketlerin bazı ürünleri satmasına yasaklama getirileceği belirtildi.

Marketlerde sigara satışına yasak geliyor!

TÜTÜN, MOBİLYA, CEP TELEFONU, ELEKTRONİK VE BEYAZ EŞYAYA YASAK

Elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Marketlerin elektronik ortamdaki satışlarında ise mevcut yasak ve düzenlemeler geçerli olmaya devam edecek. Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre; hızlı tüketim ürünleri satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i, coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak. 

Marketlerde sigara satışına yasak geliyor!

ZARAR TAZMİNATI İSTENMEYECEK

Tarım ve gıda ürünlerinin markete sağlam şekilde tesliminin ardından, ürünün bozulması halinde üreticiden zarar tazmini istenemeyecek. Gıda ürünlerinin müşteri şikayeti nedeniyle incelenmesinde de üreticiye bir bedel yansıtılamayacak. Sebze ve meyve ile 30 gün içinde bozulabilen ürünlerin bedeli, üreticiye 30 gün içinde ödenecek.

Marketlerde sigara satışına yasak geliyor!

11.00'DEN ÖNCE KEPENK AÇILMAYACAK

Ayrıca bakkal gibi küçük perakendecilerin taleplerini karşılamak için zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.