Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni normal için gerekli şartları açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni normal için gerekli şartları açıkladı!

Bakan Koca, 1 Mart'tan itibaren başlayacağı duyurulan yeni normalleşme sürecine ilişkin detayları paylaştı. Dört renkli haritaya işaret eden Dr. Koca, vaka sayılarına göre illerin mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklerde gösterileceğini belirtti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında pozitif vaka sayılarının 6 - 7 bin bandında stabilize edilmesiyle kısıtlamalarda gevşemeye gidilmesi yönündeki hazırlıklara başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, fört renkten oluşan iller haritasına göre normalleşmeye gidileceğini belirterek yeni normalleşme sürecine ilişkin tüm detayları paylaştı. 

DÖRT RENKLİ HARİTA DÖNEMİ

Dört renkli haritada, vaka sayılarının ortalamalarına göre illerin mavi, sarı, turuncu ve kırmızı şeklinde kategorize edileceğini belirten Bakan Fahrettin Koca, halihazırda iki ilin mavi kategoride yer aldığını ve bu illerde restoranların açılmasının yanı sıra sokak kısıtlamalarının da kaldırılmasının mümkün olduğunu duyurdu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni normal için gerekli şartları açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz çarşamba günü yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından gerçekleştirdiği Millete Sesleniş konuşmasında verdiği müjde ile 1 Mart tarihinden itibaren kademeli olarak yeni normalleşme sürecine geçileceğini duyurmuştu. "İllerimizi düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu kısıtlamalarının da illerdeki duruma göre kademeli olarak kaldırılacağını vurgulamıştı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni normal için gerekli şartları açıkladı!

MAVİYE DÖNEN İLDE KISITLAMALAR KALKACAK

Sabah gazetesine konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme haritasında illerin, mevcut vaka sayılarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklerle gösterileceğini söyledi. Bu kapsamda riske göre renk sıralaması şöyle olacak: 

DÜŞÜK riskli iller MAVİ renkte, 

ORTA riskli iller SARI renkte,

YÜKSEK riskli iller TURUNCU renkte ve

ÇOK YÜKSEK riskli iller ise KIRMIZI renkte gösterilecek. Risk oranları ise kentlerdeki pozitif vaka sayılarına göre belirlenecek. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni normal için gerekli şartları açıkladı!

Vaka sayısı yüz binde 10'un altında olan iller MAVİ ,

Yüz binde 11 - 35 arasında olan iller SARI,

Yüz binde 36 - 100 arasında olan iller TURUNCU,

Yüz binde 100'ün üzeirnde olan iller ise KIRMIZI renkte kategorize edilecek. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ifadelerine göre, şu an mavi renkte olan iki il bulunuyor. Hakkari veŞırnak'ın mavi kategoride yer aldığını söyleyen Dr. Koca,  rengi 'mavi' olan ilde restoranların açılmasının ve sokak kısıtlamalarının kaldırılmasının mümkün olacağını söyledi.

Haftalık olarak açıklanacak tabloda, resnk değişimine göre illerde ksııtlamaların artırılıp gevşetilmesine karar verilecek. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.