Uzmanlar, Yılanların son zamanlarda sıkca görülmesinin sebebini açıkladı

Uzmanlar, Yılanların son zamanlarda sıkca görülmesinin sebebini açıkladı

Son zamanlarda yurdumuzun çeşitli bölgelerinden yılanların sık sık görülmesi ile insanları korkmuş sebebini merak eder hale gelmişti. Konuyla ilgili veteriner uzmanlrı açıklam yaparak, yılanların bu aylarda sıkca gözükmesinin doğal olduğunu belirtiler.

Havaların ısınması, insanların açık alanları kullanmaya başlamasından sonra, yudumuzun çeşitli yerlerinde yılanların sıkca  gözükmesiyle insanların tedirgin olaması ve  ilgili haberlerin sıkca medyada yer alması üzerine, veteriner hekim uzmanlarından açıklama geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Veteriner Hekimleri Derneği Eskişehir İl Temsilcisi Yusuf Selek, "Son günlerde havaların ısınması ve yağışların artması nedeniyle yılanların yuvalarını terk ettiği için sıkça görüldüğünü ve yılanları öldürmenin doğadaki dengeyi de olumsuz etkileyeceği için zarar verilmemesi gerekir"dedi.

"BU AYLARDA YILANLAR, BİRÇOK YERDE GÖRÜLEBİLİR"

Açıklamalarına devam eden Selek, Yılanların yaza geçiş döneminde görülmesi doğal bir durumdur, vatandaşların yılanlara zarar vermemesini belirterek   "Son zamanlarda görülen özellikle yılanlar konusunda medyada bayağı bir haber yayıldı. Yılanların özellikle bu dönemde, bahardan yaza geçiş dönemlerinde sıcakların ani yükselmesi, yağmurların yağması tabii ki yer altındaki hareketliliği de arttırıyor. Dolayısıyla bu zamanlarda yılanlar birçok yerde görülebilir. onun için vatandaşların fazla tedirgin olmasına gerek yoktur "dedi.

2-001.jpg

YILANLAR GÖRÜLDÜĞÜNDE KESİNLİKLE ÖLDÜRÜLMEMELİDİR

Veteriner hekim Yusuf Sellek, yılanlar doğanın dengesidir görüldüğünde kesinlikle öldürülmemesi gerekir diyerek "Tabi insanlarımız bu hayvandan çekinebilir, korkabilir. Bu gayet normal. Bu aralar evlere de girebilir. Evlerin bahçelerini, parklardaki otları kesersek eğer, kendi bölgelerine giderler. Açık alanda görülmez, görüldüğü anda kesinle öldürülmemesi gerekiyor. Tabiatta dengenin de bir unsurudur yılanlar. Onları aynı zamanda korumamız lazım. Yani doğadaki zincirin bir tanesinin kopması demek, felaket felaketi getirir. Örneğin herkesin bildiği gibi fare konusunda mücadele eden bir hayvandır. Biz fare konusunda yılan olmadan mücadele yaparsak bu sefer de yabani hayvanlara zarar vermiş oluruz. Dolayısıyla tabiatın dengesini de bozmuş oluruz. O bakımda kesinlikle yılanların öldürülmemesi lazım. Eve falan girebilir bu aralar ama bu durumda da hemen belediye ekiplerine haber verilmesi lazım. Belediyeler gerekli önlemi alırlar, yaralandıysa tedavi ederler. Gerekirse de doğal ortamına bırakırlar." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.