Uzmanlardan Karadeniz Bölgesi için tam kapanma çağrısı

Uzmanlardan Karadeniz Bölgesi için tam kapanma çağrısı

Haftalık verilere göre oluşturulan oransal vaka haritasında ilk beş sırada Karadeniz Bölgesi'nin yer alması vatandaşları korkuturken uzman isimler, bölgede tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve bölgesel karantina uygulanması çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığının resmi web sitesinde paylaşılan 8 - 14 Şubat tarihli oransal vaka haritasındaü pozitif vakaya sahip iller sıralamasında ilk beşte yer alan Karadeniz Bölgesi vatandaş ve sağlık uzmanlarını tedirgin etti. Uzmanlar, bölge için tam kapsanma, ulaşım kısıtlaması ve bölgesel karantina çağrısında bulunarak aksi halde bölgedeki vakaların önüne geçilemeyeceğini ve tüm Türkiye'ye yayılacağını belirtti. 

KÖY VE MAHALLE ÇIKIŞLARINA YASAK

Vatandaşlarla paylaşılan oransal vaka haritasının illere göre dağılımında ilk beş sırada Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun yer alıyor. Bu verilerin ardından bölgede çalışmalarını sıkılaştıran filyasyon ekipleri, virüsün yayılmasındaki en temel sebebin taziye, aile içi ev ziyaretleri ve cenaze namazları olduğunu tespit etti. Böylecde yetkililer, İl Hıfzıssıhha Kurullarının da deteğiyle hafta sonu kısıtlamalarında ilçe geçişleri ile köy ve mahallelerden çıkışlara yasak getirdi. Cenaze namazlarına katılım ise 30 kişi ile sınırlandırıldı. 

Uzmanlardan Karadeniz Bölgesi için tam kapanma çağrısı

AİLE İÇİ BULAŞIN ETKİSİ ÇOK YÜKSEK

Sağlık uzmanları, vakaların en yoğun olduğu 5 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi'nde bulaşı önlemek için tedbirlerin artırılması gerektiğini belirterek bu illerde 15 günlük tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve 'bölgesel karantina' uygulanmasını talep etti. Trabzon Tabip Odası Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Yaşar Kibar Güven vaka artışındaki asıl sebebi, şehirlerarası hareketlilik ve köy bağlantıları olarak değerlendirdi. Hafta sonu kısıtlamalarında insanların köylerine gittiğini ve buradaki evlerde, tek hane içinde kalabalık ailelerin vakit geçirdiğini vurgulayan Uzm. Dr. Güven, köylerde maske ve mesafe kurallarına uyulmadığının da altını çizdi. 

Hafta sonu kısıtlamasını köylerde geçiren kişilerin kısıtlamanın ardından şehre geldiğinde temas ettiği tüm kişilere virüsü yaydığını belirten Güven, uzmanların aile içi bulaşın önemine sıklıkla dikkat çektiüini vurgulayarak bir kişinin virüs kapmasının tüm aileyi tehlikeye soktuğunun altını çizdi. 

Uzmanlardan Karadeniz Bölgesi için tam kapanma çağrısı

"AKSİ HALDE TÜM TÜRKİYE'YE YAYILACAK"

Karadeniz Bölgesi'ndeki bu hızlı artışın önüne geçmek için yeni tedbirler alınması gerektiğine dikkat çeken Dr. Güven, gerekirse şehirlerarası bağlantıların yolunun kesilmesi gerektiğini, aksi halde virüsün tüm Türkiye'de çok daha hızlı şekilde yayılacağını vurguladı. İllerin birbirine yakın olması ve ulaşım kolaylığı sebepleriyle ilk 5 sırada yer alan iller arasındaki ilişkilerin sınırladırılması gerektiğini söyleyen Güven, daha kati tedbirler alınması gerektiğini ve hatta Karadeniz'de bölgesel karantina bile uygulanabileceğini belirtti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.