Yıl 2020 İzmir'de susuzluk vatandaşı isyan ettirdi

Yıl 2020 İzmir'de susuzluk vatandaşı isyan ettirdi

Türkiyenin üç büyük illerinde bir olan ve uzun yıllardır CHP belediyeciliği ile yönetilen İzmir'de her gün suları akmayan, suzuzluktan yakınan, dağıtılan tankerlerden su almak için kuyrukta bekleyen vatandaşları çileden çıkardı.

İzmir'in Dikili ilçesinde, Koronavirüs salgın hastalık döneminde suya daha çok ihtiyaç duyulduğu bu günlerde, suyun tankerlerle taşındığı ve vatandaşların su almak için kuyruklar oluşturarak bin bir türlü eziyetle su kaplarıyla evlerine su getirmeye çalışması vatandaşları çileden çıkardı. Tankerle dağıtılan suyun hem sağlıksız, hemde yetersiz olduğunu belirten İzmirliler, yetkililerden bu sorun için CHP'li büyükşehir ve ilçe belediyesinden acil bir çözüm bekliyorlar.

1.jpg

"SUSUZLUĞA ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

40 yıldır Dikili Denizköy’de yaşadığını söyleyen,  yıllardır susuzluk  çektiklerini belirten Şükran Uz, "Su sorununu hep yaşıyoruz. Burayı çok seviyoruz. Güzel bir deniz var, insanları çok iyi ama bir tek su sorunu var. Su sorununa bir çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

Denizköy Mahalle Muhtarı Yüksel Güven de, "Susuzluk yüzünden muhtara yükleniyorlar. ’Muhtar yapamıyor, suyu getiremiyor’ diyorlar. Ben de gerekli yerlere bildiriyorum ama onlar da çözüm bulamıyor. Biz belediyemizden bir çözüm bekliyoruz" diye konuştu.

2.jpg

"TAŞIMA SU İLE TATİL OLURMU?"

Muhtar azası Bahattin Savaş ise, "Su günde 1 saat geliyor, o da yetmiyor. Kuyular da bitti. Taşıma suyla değirmen dönmüyor. Kışın nüfusumuz 200 kişi, yazın bin kişi. Hafta sonları bin 500-2000 kişiye çıkıyor. Buna bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Pandemi döneminde en çok ihtiyacımız olan su yok, varsa da kısıtlı. Hastalık yaygın olduğu için suya çok ihtiyacımız var. Yetkililerin buna bir çözüm bulmalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNDÜRÜYORUZ"

Suların yıllardan beri akmadığını belirten mahalleli Mustafa Nur da, "Taşıma su ile değirmen döndürüyoruz. Depolardan taşıma suyla idare ediyoruz. Aslında köyün suyu, kuyuları var. Köyümüze dağdan gelen su var ama buraya getirmiyorlar. Çeşitli sondajlar yapıldı, arıtma tesisleri de yaptılar ama açılmadı" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.