Zilhicce ayı nedir, zilhicce orucu nedir, zihicce orucu nasıl tutulur?

Zilhicce ayı nedir, zilhicce orucu nedir, zihicce orucu nasıl tutulur?

Kurban Bayram'da içinde bulunduğu ay zilhicce ayıdır. Bu ayda Kurban bayramından 9 gün önce oruç tutulur. Peki zilhicce ayı ve önemi nedir, zilhice orucu nedir, nasıl tutulur. Müslümanların merak ettiği bu soruların detayı haberimizde.

ZİLHİCCE AYI NEDİR?ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN?

Zilhicce ayı ne zaman, zilhicce orucu ne zaman, nasıl tutulur? soruları Zilhicce Ayı'nın faziletlerinden yararlanmak isteyen müslüman vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Zilhicce ayının ilk on günü hac ibadeti yerine getirildiği için faziletli sayılır. İşte Diyanet 2020 takvimine göre Zilhicce Ayı 22 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak. 2020 Yılı Zilhicce Ayı'nın son günü 19 Ağustos 2020 tarihinde bitecek.

İslami anlamda çok önemli aylardan biri olan ve Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. İslâm’dan önce Arab-ı bâide (Âd ve Semûd) döneminde “mesîl” ve “müsbil”, Arab-ı âribe devrinde ise “ne‘as” ve “bürek” şeklinde adlandırılıyordu.

Zilhicce isminin hicrî takvimde yer alan diğer ay adlarıyla birlikte Arab-ı müsta‘ribe döneminde kullanılmaya başlandığı kaydedilir. Câhiliye devrinde Araplar haram ayların ilki olan zilkade ile zilhicce ayında ticarî açıdan büyük önem taşıyan panayırlar (1-8 Zilhicce) ve özellikle Zülmecâz panayırını düzenler, bunların sona ermesiyle birlikte bu ayda hac ziyareti başlardı.

Zilhicce İslâm’dan sonra da hac ibadetinin yerine getirildiği ay olmuştur. Bu ayın sekiz-on üçüncü günleri arasında ifa edilen
hac menâsikinin mahiyeti, mekânı, vakti gibi hususlar dikkate alınarak adı geçen günler farklı şekillerde adlandırılmıştır. Hac menâsikinin ifasına başlandığı zilhiccenin sekizinci günü “terviye”, dokuzuncu günü “arefe” ismiyle anılır.

1-001.jpg

ZİLHİCCE NE ZAMAN 2020?

Zilhicce ayı Kurban Bayramı'nın idrak edileceği  Zilhicce ayı 22 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak, 9 Ağustos 2020 tarihinde bitecek.  Zilhicce ayının ilk on gününün fazileti bu on gün içerisinde hac ibadetinin yerine getiriliyor olması İslam alemi açısından önemini artırıyor.

ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN, NASIL TUTULUR?

Zilhicce orucu, Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının ilk günüdür. Zilhicce ayının başlamasıyla başlar 9. gün dahil olmak üzere oruç tutulur. Zilhicce orucu 22 Temmuz'da başlayıp 31 Temmuz''da bitecek

Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Zilhicce ayının 10. günü 31 Temmuz 2020 kurban bayramının ilk günüdür. Peygamberimizin zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmayı sürdürdüğü rivayet edildiği için zilhiccenin ilk dokuz gününün, yani kurban bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır. Fakat sıkıntıya ve halsizliğe sebep olacağı gerekçesiyle, hacda olanların 9. günü (arefe günü) oruç tutması mekruh görülmüştür. Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak “Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur” buyurmuş , yine “Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur” dedi i (Müslim, Sıyâm, 196-197) nakledilmiştir.

2.jpg

ZİLHİCCE AYI FAZİLETLERİ NELER?

Zilhicce'nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından kaynaklanmaktadır. Bu dokuz günü oruçla geçirmenin fazileti çok büyüktür. (İbn Hacer, Feth, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menâsiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, şeytan taşlama gibi) ardından gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir. Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da çok faziletli olduğu rivayetlerde belirtilmiştir (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46).

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.